Cała spółka czy tylko jej poszczególne aktywa? Sprawdź, co warto kupić

Czasami zdarza się, że cała spółka ma mniejszą wartość dla kupca niż jego kluczowe aktywa. Od czego to zależy? Na co warto postawić, a czego unikać? Przeczytaj nasz artykuł, zakup i sprzedaż firmy nie będzie dla Ciebie żadną tajemnicą.

Kupno spółki. Czasami warto postawić na jej poszczególne elementy

Zakup spółki polega na wykupieniu poszczególnych jej udziałów i akcji. W sytuacji tego typu, owszem, zmienia się udziałowiec, ale spółka jako tako nadal zachowuje wszystkie swoje aktywa i zobowiązania, które do tej pory dzierżyła. Tego rodzaju zachowanie spotkasz najczęściej w przypadku, w którym kupiec zainteresowany jest spółką jako gospodarczą całością i widzi jej opłacalność.

Wartościowe aktywa – istota spółki?

Czasami najbardziej opłacalnym rozwiązaniem okazuje się zakup poszczególnych aktywów, takich jak na przykład znak towarowy, a następnie przeniesienie ich na wybrany przez siebie podmiot. Jest to również o wiele bezpieczniejsze, bo nie bierzesz na siebie jednej niewiadomej w postaci dużej spółki, a jedynie jej element, z którym możesz się łatwiej i lepiej zapoznać.

Kupno firmy to ryzyko

Pamiętaj, że decydując się na kupno wyłącznie udziałów, możesz zdobyć przysłowiowego kota w worku. Zdarza się bowiem tak, że poza tymi udziałami, które w danym momencie Cię interesują, weźmiesz na siebie dodatkowe zobowiązania w postaci poręczeń lub weksli. Co więcej, istnieje ryzyko, że spółka, którą się zainteresowałeś ma ogromne zaległości podatkowe lub stała się podmiotem pretensji i roszczeń ze strony innych przedsiębiorców. Czy warto w taką spółkę inwestować? Niezbyt.

Przed złym zakupem możesz się zabezpieczyć

Sprawa zabezpieczeń jest jasna – zanim zdecydujesz się na zakup firmy lub jej udziałów, sprawdź czy przedmiot Twoich zainteresowań jest wolny od jakichkolwiek zadłużeń i roszczeń. Prześledź dokładnie historię prawną spółki, a tym bardziej umowę, którą sprzedawca da Ci do podpisania. Ostrożności nigdy zbyt wiele.

Wydatków z tytułu zakupu nie wliczysz do kosztów podatku

Co jest podstawą udręką każdego kupującego, decydującego się na zdobycie spółki? Jasne, że brak możliwości wliczenia tych kosztów wydatków podatkowych. Wszystkie straty poniesione z tego tytułu można uwzględnić, ale dopiero w momencie następnej sprzedaży udziałów lub akcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.