Dla jakich celów wykorzystywana jest odzież robocza?

Przepisy do spraw Bezpieczeństwa i Higieny Pracy dokładnie precyzują, jakie rodzaje wyposażenia i odzieży roboczej powinny być stosowane na określonych stanowiskach pracy. Odzież robocza to bardzo istotny element, który charakteryzuje nie tylko profesjonalną firmę pod kątem reklamy i rozpoznawalności, ale przede wszystkim podejścia do pracowników. Rodzajów odzieży roboczej jest bardzo wiele. W tym miejscu w skrócie zostaną opisane podstawowe rodzaje ubrań roboczych oraz ich zastosowanie.

Jakiej odzieży używa się najczęściej?

Oczywiście tej najlepiej zoptymalizowanej kosztowo i najłatwiej dostępnej. W wielu zawodach codziennych nie ma specjalnych obostrzeń odnośnie konkretnego rodzaju odzieży wykorzystywanej do pracy. W zakładach przemysłowych dostęp do odzieży oraz innych świadczeń jest mocno monitorowany, tak aby możliwa była prosta i szybka identyfikacja osób dostających się w obręb obiektu. Odzież robocza w wielu przepisach nie jest jasno sprecyzowana – jedynie pewne standardy zewnętrzne, krajowe lub unijne są skodyfikowane i muszą być one bezwzględnie sprawdzone i przestrzegane w trakcie realizacji zadań zawodowych. Standardy wykreślają więc jasno, jakiego typu odzież roboczą trzeba koniecznie zastosować, aby wszelkie przepisy BHP i standardy branżowe zostały utrzymane.

Typy klasycznej odzieży roboczej

Klasyczna odzież robocza jest kojarzona de facto z takimi pracami, jak przemysł, obróbka, prace monterskie, sprzątanie i ogólnie – serwisowanie. W wielu zakładach odzież BHP i robocza jest swoistym dresscodem oraz standardem pozwalającym na identyfikację pracowników.Do typowej odzieży roboczej zaliczyć można kombinezony, kamizelki, spodnie, spodnie-ogrodniczki, ochraniacze, kaski, obuwie BHP.

Dominującym materiałem w odzieży roboczej jest oczywiście bawełna, jednakowoż przy trudniejszych warunkach pracy (skażenie chemiczne, ekspozycja na wysokie lub niskie temperatury oraz inne czynniki szkodliwe) możliwe jest zastosowanie specjalnych fartuchów i ubrań zabezpieczających.

Te bardziej specjalne wykonane są z mieszanki gumy, bawełny, poliestru, ortalionu oraz substancji termo i kwasoodpornych. Standardy wdrożenia określonej odzieży roboczej określają przepisy wykonawcze inspektorów do spraw BHP, po analizie czynników szkodliwych i potencjalnie szkodliwych na stanowisku pracy. Widać więc dokładnie, iż odzież robocza nie może być dobierana przypadkowo do określonych prac – przy wypadku i braku odpowiedniej odzieży ogromnie odpowiadać będą pracodawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.