Drewno polskie czy z importu? Dylemat firmy budującej altany ogrodowe

No właśnie: jakie drewno wybrać? Z tym dylematem mierzy się właśnie firma odpowiedzialna za budowę altan ogrodowych. W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

Podstawowe pytanie brzmi: czy zależy nam na największym zysku robiąc wszystko po taniości, niezależnie od tego, co może się stać, czy mamy trochę oleju w głowie i interesuje nas również zagadnienie ekologiczne oraz korzystny interes państwa, a nie tylko duże zarobki dzięki budowie ów altan ogrodowych? Jak można zauważyć, drewno staje się produktem coraz bardziej deficytowym. Wiele krajów takich jak Niemcy, Austria czy Finlandia uzupełnia braki importem z innych krajów, ponieważ przedstawiciele tych właśnie państw chcą aby została zachowana równowaga w ilości pozostałego drzewa. Dla Niemiec łatwiejsze oraz tańsze jest także sprowadzanie ów surowca z Polski z powodu krótkiego czasu transportu oraz brak ceł. Mimo wszystko nasz kraj prowadzi bardzo oszczędną politykę leśną. Tyle surowca, który jest importowany do naszych sąsiadów, stara się zastąpić dokładnie taką samą liczbą sprowadzanego ze wschodu. Na jaką zatem opcję powinna postawić ów firma zajmująca się budową altan ogrodowych?

Jesteśmy zdania, aby firma ta zdecydowała się na polski surowiec drzewny – z bardzo prostych powodów, ponieważ: stawki celne ustanowione przez Rosję, Białoruś czy Ukrainę wzrastają z dnia na dzień, a więc i ceny sprowadzanego drzewa. Ponadto u naszych wschodnich sąsiadów jest coraz mniej dostępnego surowca, ponieważ na terenie Rosji, Białorusi czy Ukrainy istnieją zakłady przetwórcze drewna z zachodniej granicy. Ich liczba powiększa się, co następuje: ceny również. Zjawisko to spowoduje, że mniejsza liczba drewna będzie importowana na zachód, ponieważ nie będzie równowagi w ilości surowca. Co dalej? Większa wycinka Lasów Państwowych, a także ograniczenie czy zakaz eksportu nieprzerobionego surowca. Gdy do tego dojdzie, nasze władze będą zmuszone pomyśleć o innych dostawcach drewna przez co wzrosną ceny ze względu na większe odległości transportowe.

Jak wynika z przedstawionych argumentów, decydując się na surowiec drzewny, powinniśmy wybierać ten polski, ponieważ wspieranie naszej rodzimej gospodarki powinno być dla nas najważniejsze. Zatem firma budująca altany ogrodowe winna przemyśleć polskich odbiorców detalicznych lub import gotowych produktów do krajów sąsiadujących z Polską. Pamiętajmy: wspierając naszą gospodarkę, dbamy o miejsca pracy, co nie skutkuje natychmiastowym zwolnieniem wszystkich pracowników z powodu braku zysków.

Jakie inne wnioski nasuwają nam się jeszcze na myśl?

Wzrastające zapotrzebowanie na surowiec drzewny z naszego ‘podwórka’ powinien skłonić władze do tego, aby sadzić więcej drzew, a także uświadamiać najmłodsze pokolenia o ekologii. przekazywać im tę wiedzę. Jest to niezbędne, ponieważ bez drzew nie tylko nasza rodzima gospodarka przepadnie, ale też my, jako ludzie – oczyszczają one powietrze pochłaniając większość zanieczyszczeń. Czy właśnie nie o tym powinno się uczyć w szkołach?

Na stronie http://bdburchex.com.pl/group/producent-altan-ogrodowych możesz sprawdzić jak wyglądają przykładowe altany ogrodowe.

 

Zobacz również jak ciekawie można zagospodarować wolne miejsce w ogrodzie wykorzystując sztuczne skały:

budowa sztucznych skał dla parków wodnych

Jeden komentarz dla wpisu: “Drewno polskie czy z importu? Dylemat firmy budującej altany ogrodowe

  • 21 marca 2017 at 08:15
    Permalink

    My mamy piękną altanę ogrodową zbudowaną kilka lat temu. Teraz pod nią musimy dopasować elewacje. Myślimy o kamiennej elewacji, który kolor byście polecali do drewna? Tutaj macie łupek elewacyjny kolory. Polecicie coś? :)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.