Firma sprzątająca bez biznes planu? Podpowiadamy jak sprawnie wystartować z działalnością

Biznes plan to koszt, który należy ponieść, zanim przystąpi się do jakiegokolwiek interesu. Każdy chciałby wiedzieć, jak przedstawia się rynek, ile można zarobić. Niejednokrotnie nie są to małe pieniądze. Prawidłowy, profesjonalny biznes plan, może też sprawić wiele kłopotu tym, którzy nie wiedzą jak go napisać. Wtedy są zmuszeni udać się do kogoś, kto to za nich zrobi. I tu powstaje kolejny problem. Kogo wybrać, aby biznes plan był dobrze napisany?

Jest wiele firm zajmujący się tego typu profesją. Mają różne cenniki. Jednak koszty takiego biznes planu zawsze są zbyt wysokie, ponieważ dostarczają jedynie informacji, a nie przynoszą bezpośrednich zysków nowo otwieranej firmie. Czy zatem biznes plan jest niezbędny? Jeśli chce się wziąć kredyt na otwarcie firmy i bank zażąda takiego biznes planu, wtedy tak. Jest on niezbędny. Jeśli natomiast zamierzamy sami finansować start w rynek biznesowy, to profesjonalny biznes plan nie jest konieczny. Nie jest też niepotrzebny, ale na pewno nie jest konieczny. Można spróbować samemu „ogarnąć temat”, szczególnie wtedy, jeśli nie mamy dobrego rozeznania na rynku.

Jak wystartować z działalnością gospodarczą bez biznes planu?

57 dywan salon_800x533Pierwszym krokiem jest podjęcie decyzji, co zamierzamy robić. To bardzo ważne, ponieważ np. otwieranie sklepu spożywczego tam, gdzie jest ich bez liku, nie jest dobrym pomysłem. Najlepiej trafić w niszę rynkową, czyli odkryć, co jest na tym rynku bardzo potrzebne i jaka jest klientela. Nie musi to być handel, jednak każdy wie, że „deko handlu, równoważ się z kilogramem roboty”, więc handel może być bardzo zyskowny. Jeśli już jest pomysł, zanim zarejestrujemy nasza firmę, warto rozejrzeć się po rynku. Ocenić, jaka jest konkurencja w branży, ile może być dostępnych klientów, oraz jakie koszty będą związane z rozpoczęciem działalności. Wszystkie te informacje są zawarte zwykle w biznes planie, ale można je zdobyć samemu i po prostu zapisać na kartce.

Ocena inwestycji

Kolejnym krokiem jest ocena inwestycji biznesu. Jeśli np. ma to być firma zajmująca się profesjonalnym czyszczeniem dywanów i tapicerek samochodowych (coś na kształt firmy z Warszawy http://warszawa-pranie-dywanow.pl/wesola/), także wykładzin, to należy zapoznać się z kosztami sprzętu, pozwalającymi profesjonalnie wykonywać te usługi. W tym wypadku wystarczy dobry, automatyczny trzepak do dywanów i wykładzin, odkurzacz piorący na sucho, czy parowo, oraz środki chemiczne.

Oczywiście, koszty mogą być duże, jednak należy pamiętać, że jest to jednorazowy zakup (pomijając środki chemiczne) i będzie służył długo. Następnym krokiem jest zorganizowanie sobie pracy (zleceń). Dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w reklamę (może być w internecie, wtedy i koszty będą niewielkie). Wydrukowanie wizytówek, to rzecz niezbędna, ponieważ po jakimkolwiek zleceniu, wręczamy wizytówkę klientowi i już jest to reklama na przyszłość. Klient – jeśli będzie zadowolony z wykonanej usługi – poleci firmę innym odbiorcom i to zupełnie za darmo. Jakikolwiek profil działalności wybierzemy, może być tak samo intratny bez profesjonalnego biznes planu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.