Jak nauczać lepiej? Miej otwarty umysł!

Umiejętność przekazywania innym wiedzy to sztuka zakorzeniona w praktycznych, stosowanych, naukach behawioralnych. Są techniki, które okazały się lepsze niż typowe wykłady lub prezentowanie wiadomości wyłącznie w liniowych lub sekwencyjnych informacjach, takich jak czytanie czy słuchanie wykładu. Wiele lat doświadczeń w dziedzinie nauczania pokazuje iż dziecko może śmiało jednocześnie uczyć się kilku pojęć, a nie tylko odbierać wiersz po wierszu w trakcie czytania lub pisania.

Dobrzy nauczyciele koncentrują się bardziej na ułatwianiu znaczących, rozszerzonych, wielokrotnych prezentacji informacji w doświadczeniach uczenia się – a co w sumie nie jest tak trudną rzeczą do wykonania. Czytaj dalej, aby nauczyć się podstawowych kroków mówiących o tym, jak stać się dobrym nauczycielem we wspólnych sytuacjach nauczania – od analizy potrzeb uczniów, rozwijania i ułatwiania znaczących celów uczenia się skoordynowanych z planami lekcji, a następnie poprzez projektowanie uczenia się i udzielanie opinii, przy odpowiedniej ocenie.

Określ kluczowe umiejętności.

Na pewno należą do nich umiejętności czytania i podstawowe umiejętności matematyki stosowane w wielu innych dziedzinach. Nadawanie priorytetów lekcjom jest bardzo ważne. Zastanów się, jakich umiejętności uczniowie będą potrzebować, aby przejść przez szkołę podstawową i gimnazjum, być gotowymi na wyższe wykształcenie i wiedzieć jak postępować dalej przez cały okres ich życia.

Pomyśl o umiejętnościach używanych jako osoba dorosła, np. o umiejętnościach komunikacyjnych, w tym o zadawaniu pytań i odważnych umiejętnościach mówienia, o znalezieniu / szukaniu tego, czego się potrzebuje. Zaplanuj i prześledź możliwości rozwijania tych umiejętności i pomyśl, jak przekazać je swoim uczniom. Powinny to być umiejętności, których uczniowie będą mogli używać w różnych dziedzinach życia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat zawsze możesz pójść na studia podyplomowe dla nauczycieli o takim zawężonym zakresie tematycznym (zobacz więcej na http://www.edulabor.pl/studia-podyplomowe-dla-nauczycieli/).

Zidentyfikuj komplementarne, poprawiające życie umiejętności.

Zachęcaj nie tylko do uczenia się procesów i procedur, ale także do znalezienia sposobów wykorzystania inicjatywy, wyrażania siebie w obrębie wytycznych – bez zbędnych lub niekorzystnych działań. Po zidentyfikowaniu kluczowych umiejętności należy rozważyć komplementarne umiejętności działające na rzecz szczęśliwego, produktywnego życia. Chwal i kładź nacisk na wykorzystywanie kreatywnych umiejętności i rozwiązywanie problemów, stwarzanie okazji i pomagaj uczniom dostarczać interesujące pytania, udzielając odpowiedzi i informacji w klasie. Namawiaj ich do czynnego uczestnictwa w sztuce, muzyce i ekspresji – by spełniali się jako twórcy i wykonawcy, nie tylko jako widz.

Określ umiejętności emocjonalne i społeczne.

W szkole chodzi nie tylko o umiejętności akademickie, które czynią ludzi bardziej funkcjonalnymi. Zastosuj też takie techniki w swojej klasie, które mogą pomóc uczniom rozwijać pewność siebie, przezwyciężyć nieśmiałość, budować poczucie własnej wartości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.