Jak wygląda obecnie rynek pracy w woj. małopolskim

Małopolska, patrząc w porównaniu z innymi regionami Polski całkiem nieźle radzi sobie z bezrobociem. Jeszcze w ubiegłym roku zjawisko bezrobocia kształtowało się na poziomie około 5%, co stanowi naprawdę zachęcający wynik. Przyjrzyjmy się zatem rynkowi pracy w Małopolsce.

Oferty pracy Małopolskie

Małopolska, ze swoją stolicą w Krakowie zachęca do przeprowadzki nie tylko na walory turystyczne, ale również ze względu na możliwość kształcenia i podjęcia pracy zgodnie ze swoim wykształceniem. Wystarczy odwiedzić najpopularniejsze portale z ogłoszeniami dotyczącymi pracy, aby zauważyć, jak różnorodna praca czeka na mieszkańców małopolskich miejscowości. Nie jest niespodzianką, że najwięcej pracy znaleźć można w dużych miastach południowej Polski, na czele z Krakowem, czyli stolicą województwa (tutaj znajdziesz przykładowe oferty pracy w Małopolskim). Co ważne, praca obejmuje większość znanych branż i stanowisk pracy, z tym, że do czołówki wysuwa się branża hotelarska i turystyczna, ze względu na turystyczny charakter Krakowa i Zakopanego.

Coś dla żaków

Kraków to miasto studentów. Miasto może pochwalić się jedną z największych liczb mieszkających tam żaków, a to ze względu na obecność najlepszych uczelni w kraju, jak na przykład Uniwersytet Jagielloński czy Akademia Górniczo- Hutnicza. Studenci kształcący się na różnych kierunkach i w trybie stacjonarnym jak i zaocznym stanowią niemały procent pracujących w Krakowie. Małopolski rynek pracy skwapliwie wykorzystuje tą sytuację, generującą korzyści dla obydwu stron. Po pierwsze rynek pracy w dużych miastach szuka osób nie tylko na etat, ale również chętnych do pracy w mniejszym wymiarze czasu oraz z bardziej elastycznym grafikiem.

Dzięki temu młodzi żacy mogą spokojnie połączyć pracę zawodową ze studiowaniem, dodatkowo zbierając pierwsze doświadczenie zawodowe. Mówiąc o dużych małopolskich miastach jak Kraków właśnie należy pamiętać również o obcokrajowcach, którzy przyjechali tu w celach zarobkowych lub naukowych i również chętnie podejmują pracę. Taka sytuacja jest wartościowa nie tylko z ekonomicznego punktu widzenia, ale jednocześnie sprzyja wymianie wielokulturowych doświadczeń, co z kolei pozytywnie odbija się na samej pracy.

Małopolska szansą dla bezrobotnych

Choć bezrobocie jest nadal widoczne w Małopolsce, to nie da się ukryć, że występuje na jednym z niższych poziomów w całym kraju. Druga dobra wiadomość jest taka, że wiele ogłoszeń dotyczących pracy w różnych branżach generuje możliwość pracy dla ludzi z różnym wykształceniem i doświadczeniem, co sprzyja spadkowi bezrobocia. Warto również wspomnieć, że w Małopolsce oprócz gotowych stanowisk istnieje również szansa na zdobycie dodatkowych umiejętności, co dodatkowo zwiększa znalezienie pracy.

Podsumowując o pracy w Małopolsce

Patrząc na Małopolskę wraz z jego stolicą nietrudno odnieść wrażenie, że jest to miejsce dające możliwości pracy i stabilnego zatrudnienia. Oczywiście jego szanse są dużo większe w większych miastach, jednak jest to zjawisko powszechne w całym kraju, niezależnie od położenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.