Jakie umiejętności przydają się w pracy opiekunki w Niemczech?

Wyjazd za granicę w poszukiwaniu pracy nikogo już nie dziwi. Wyjeżdżają nie tylko osoby młode, ale coraz częściej w średnim wieku lub starsze. To wszystko za sprawą rosnącego zapotrzebowania na fachowców z doświadczeniem. Sporo ofert pracy znajdzie także opiekunka. Niemcy, nasi zachodzi sąsiedzi, są narodem starzejącym się, dlatego coraz częściej potrzebują pomocy i opieki innych osób. Warto przygotować się do pracy opiekunki w Niemczech i zdobyć przydatne umiejętności. To nie tylko ułatwi znalezienie zatrudnienia, ale również życie za granicą.

Opiekunki w Niemczech a język obcy

Znajomość języka niemieckiego jest wymagana przez niemal wszystkich zatrudniających opiekunki w Niemczech. Jest bowiem niezwykle ważne, aby opiekunka (Niemcy) mogła komunikować się ze swoim podopiecznym i jego rodziną, ale również by potrafiła załatwić podstawowe sprawy, takie jak zakupy poza domem. Poza tym opiekunki w Niemczech często muszą porozumiewać się także z personelem medycznym, który przyjeżdża do osoby starszej. Zaledwie podstawowa znajomość języka niemieckiego może nie wystarczyć. Tym bardziej, że z całą pewnością będzie sprawdzana podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Warto więc pomyśleć o kursie językowym lub intensywnej nauce w domu, np. z wykorzystaniem fiszek i słuchaniem audycji lub oglądaniem filmów po niemiecku.

Opiekunka Niemcy a prawo jazdy

Kolejną umiejętnością, która znacząco przydaje się do pracy opiekunki w Niemczech jest prowadzenie samochodu, potwierdzone oczywiście czynnym prawem jazdy. Niektórzy podopieczni wymagają regularnych wizyt u lekarza, fizjoterapeuty lub na rehabilitacji. Poza tym seniorzy chętnie aktywnie uczestniczą w różnych spotkaniach, np. z innymi seniorami czy z rodziną. Cenią sobie także wyjścia do kawiarni, teatru czy kina. Opiekunki w Niemczech najczęściej pełnią rolę nie tylko opiekuńczą, ale także towarzyszą podopiecznym na tego typu wyjściach, co jest dodatkową atrakcją. Prawo jazdy z pewnością ułatwia też wykonywanie codziennych obowiązków, takich jak zakupy. Poza tym opiekunka Niemcy, która posiada pozwolenie na prowadzenie samochodu ma do wyboru więcej ofert pracy, ponieważ część ogłoszeń pochodzi od osób mieszkających poza miastem. Kolejnym plusem posiadania umiejętności jazdy samochodem jest wyższa płaca i oczywiście dostęp do auta.

Doświadczona opiekunka (Niemcy)

g01Bardzo ważną kwestią, która może przesądzić o znalezieniu pracy na stanowisku opiekunki w Niemczech, jest doświadczenie. Oczywiście jego brak nie oznacza dyskwalifikacji w procesie rekrutacji, ale bez wątpienia to niezwykle cenny atut. Doświadczenie jest również bardzo ważne dla osób, które nie mają wykształcenia związanego z opieką czy pielęgniarstwem. Pełnienie usług opiekuńczych opiera się bowiem przede wszystkim na praktyce i nic nie przygotuje lepiej do tego typu pracy niż po prostu sama praca. Osoba, która pracowała wcześniej na stanowisku opiekunki w Niemczech wie czego może się spodziewać, jak poradzić sobie w różnych sytuacjach oraz jak najlepiej wypełniać obowiązki. Szczególne znaczenie mogą mieć referencje od poprzednich podopiecznych, ponieważ wzbudzają większe zaufanie do kandydata na stanowisko opiekuna. Poza tym dobra opinia może wskazywać, że jest pracy szuka osoba cierpliwa, miła i empatyczne, co jest niezwykle istotne w przypadku opiekunki dla osób starszych. Opiekunki w Niemczech nie tylko pomagają podopiecznym w codziennych obowiązkach, ale są dla nich również towarzystwem, dlatego podczas rekrutacji zwraca się uwagę na kompetencje miękkie.

Więcej informacji o pracy dla opiekunek w Niemczech znajdziesz ma www.eurocare.com.pl/

Jeden komentarz dla wpisu: “Jakie umiejętności przydają się w pracy opiekunki w Niemczech?

  • 14 lutego 2017 at 10:40
    Permalink

    W każdej łazience powinny być lustra łazienkowe umożliwiające pacjentowi wygodne doprowadzenie się do ładu. Tak sądzę, jako opiekunka.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.