Jesteś rodziną rolniczą i starasz się o dodatek 500 plus? Sprawdź jakie dokumenty musisz załączyć we wniosku

Posiadając gospodarstwo rolne, w dodatku czynnie funkcjonujące można spodziewać się dochodów wynikających z jego prowadzenia. Starając się o jakiekolwiek wsparcie finansowe, należy przestawić stosowne dokumenty na temat naszych dochodów płynących z prowadzenia gospodarstwa, a więc o ich wysokości lub ewentualnym braku.

Rolnictwo, a 500 plus

Podobnie sprawa wygląda, jeśli chcemy złożyć wniosek o przyznanie świadczenia z dość nowego programu 500 plus. Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej komplet dokumentów, łącznie z tymi odnoszącymi się do wysokości dochodów należy złożyć w momencie, gdy składamy wniosek na pierwsze dziecko. W przypadku kolejnego wnioskowania nie będzie już takiej konieczności. Próg dochodów, jaki został uwzględniony na jednego członka rodziny nie może przekraczać 800 złotych oraz 1200 złotych w przypadku, gdy w rodzinie znajduje się dziecko niepełnosprawne.

Jakie dokumenty

Podstawą o staranie się o świadczenie jest złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze. Oprócz tego konieczne są dokumenty stwierdzające wysokość dochodów, a w tym dokument stwierdzający wielkość gospodarstwa rolnego wyrażoną w hektarach, w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, w którym składamy komplet dokumentów.

giełda rolna (www.agrobook24.pl)

Kolejnym dokumentem niezbędnym do załączenia jest umowa dzierżawy, w przypadku oddania całości lub części naszego gospodarstwa w dzierżawę, na podstawie umowy zawartej między stronami lub oddania gospodarstwa w dzierżawę w związku z otrzymaniem renty, która została określona w przepisach o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej. Kolejnym dokumentem koniecznym do załączenia jest umowa o wniesieniu wkładów gruntowych, w przypadku wniesienia gospodarstwa rolnego do użytkowania przez rolniczą spółkę produkcyjną. Oprócz tego należy dostarczyć dokument stwierdzający datę oraz wysokość utraconego dochodu.

Należy dołączyć również dokument określający wysokość dochodu członka rodziny oraz liczbę miesięcy przez którą dochód był uzyskiwany, o ile miało to miejsce w roku kalendarzowym poprzedzającym składanie wniosku. Ostatnim ważnym dokumentem jest ten określający wysokość dochodu po miesiącu, w którym nastąpiło uzyskanie dochodu- w przypadku uzyskania dochodu po roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na którym ustalone było prawo do urlopu wychowawczego.

Podsumowanie

Składając dokumenty o świadczenie 500 plus należy pamiętać, że wymienione wcześniej dokumenty stanowią bazę, jednak każda sytuacja rozpatrywana jest indywidualnie, w związku z czym można zostać poproszonym o dołączenie dodatkowej dokumentacji. Jeśli nie znana jest nam pełna lista wymaganych dokumentów, można znaleźć ją w sieci, na stronie internetowej urzędu właściwego dla naszego miejsca zamieszkania. Można również skorzystać z pomocy urzędników, udzielających informacji na temat przyznawanego świadczenia. W przypadku rolników dokumentacja opiera się głównie na posiadaniu i wielkości gospodarstwa.

Polecamy:
Podatek rolny – najważniejsze informacje
W jaki sposób poradzić sobie z rozliczeniem deklaracji podatkowej, gdy posiada się grunty rolne?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.