Lokata 3-miesięczna czy długoterminowa? Pomagamy wybrać i dostosować sposób oszczędzania do potrzeb oraz możliwości finansowych

Jeśli szukasz inwestycji, która ochroni Twój kapitał oraz zapewni bezpieczny i pewny zysk, sięgnij po terminową lokatę bankową. W zależności od potrzeb oraz możliwości możesz wybrać depozyt krótko- lub długoterminowy. W artykule omówimy wady i zalety obu rozwiązań.

Kluczem do sukcesu w oszczędzaniu jest nie tylko systematyczność, ale również znajomość specyfiki poszczególnych produktów bankowych. Dobierając dostosowane do swoich potrzeb narzędzie możesz gromadzić kapitał jeszcze efektywniej. Dziś weźmiemy pod lupę lokaty.

Czym są lokaty?

Lokaty to produkty bankowe służące pomnażaniu środków finansowych. Jeśli powierzysz bankowi  swoje pieniądze, w zamian otrzymasz odsetki. Bank z kolei dostanie kapitał potrzebny do udzielania kredytów.

W zależności od długości trwania, lokaty dzielą się na krótkoterminowe i długoterminowe. Depozyt krótkoterminowy trwa maksymalnie 12 miesięcy, długoterminowy – powyżej roku.

Jeśli zdecydujesz się na zerwanie lokaty przed terminem, musisz liczyć się z utratą odsetek. Wyjątek stanowi lokata progresywna, której oprocentowanie rośnie wraz z długością trwania depozytu. Jeśli zdecydujesz się wypłacić pieniądze wcześniej, bank naliczy Ci odsetki za okres, w którym kapitał pozostał nietknięty. Przykład: jeśli wypłacisz pieniądze w szóstym miesiącu trwania lokaty, bank wypłaci Ci odsetki za pięć pełnych miesięcy.

Czy pieniądze na lokacie są bezpieczne?

Lokata jest jednym z najbezpieczniejszych sposobów gromadzenia oszczędności. W większości przypadków (wyjątkiem jest tu lokata ze zmiennym oprocentowaniem oraz lokata walutowa) zysk z depozytu jest pewny, a jego wysokość można z powodzeniem obliczyć jeszcze przed zawarciem umowy z bankiem.

Lokata 3-miesięczna czy długoterminowa?

photo-1543699539-33a389c5dcfeWybór lokaty zależy od kilku czynników. Pierwszym i najważniejszym jest możliwość „zamrożenia” kapitału. Jeśli możesz pozwolić sobie na to, by Twoje pieniądze pracowały na siebie przez kilkanaście miesięcy, a nawet lat, dobrym pomysłem będzie założenie lokaty długoterminowej. Oszczędzając w długofalowej perspektywie możesz osiągnąć naprawdę atrakcyjne zyski. Nawet pomimo niewygórowanego oprocentowania. Warunkiem zamrożenia pieniędzy na dłuższy okres powinno być jednak posiadanie poduszki finansowej. Poduszka pozwoli Ci sfinansować nieplanowane wydatki, które mogą pojawić się w każdej chwili. Dzięki niej nie będziesz musiał sięgać do pieniędzy umieszczonych na lokacie i, co za tym idzie, nie stracisz wypracowanych odsetek.

Pieniądze „na czarną godzinę” umieść na koncie oszczędnościowym. Dzięki temu one także będą na siebie pracować.

Lokata 3-miesięczna będzie dobrym wyborem dla osób, które chcą osiągnąć pewny i szybki zysk. Sprawdzi się również wtedy, gdy odkładasz pieniądze na określony cel i po prostu nie chcesz ich wydać. Wakacyjny wyjazd, wkład własny do wymarzonego M, zakup samochodu? Umieszczając pieniądze na 3-miesięcznej lokacie nie tylko ochronisz je przed spontanicznym roztrwonieniem, ale dodatkowo wypracujesz zyski.

Lokata na 3 miesiące posiada jeszcze jedną istotną zaletę: często zdarza się, że banki oferują klientom atrakcyjnie oprocentowane depozyty krótkoterminowe. Jeśli skorzystasz z takiej okazji, masz szansę zwiększyć zysk. Po upływie 3 miesięcy możesz przenieść pieniądze na inną lokatę, także atrakcyjnie oprocentowaną. Aby to zrealizować i nie wydać zgromadzonych środków, potrzeba sporej dyscypliny finansowej. Jeśli ją posiadasz – nic nie stoi na przeszkodzie, abyś w taki właśnie sposób realizował swoją strategię inwestycyjną.

Jeśli zależy Ci na na tym, by założyć lokatę jak najszybciej, sięgnij po Plan Depozytowy na 100 dni, oferowany przez Toyota Bank. To, co wyróżnia tę lokatę spośród innych, to możliwość złożenia wniosku online i założenia depozytu w ciągu kilku minut. Na lokacie będziesz mógł zdeponować nawet 70 000 zł, co w przypadku wielu innych lokat nie jest możliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.