Najważniejsze zalety narzędzi i urządzeń pneumatycznych

Pneumatyka odgrywa coraz większą rolę w funkcjonowaniu współczesnego przemysłu. Zastosowanie techniki sprężonego powietrza lub gazu jest bardzo szerokie i niesie ze sobą całe mnóstwo korzyści. Widać to wyraźnie na podstawie częstych porównań z elektronarzędziami.

Koszty utrzymania

Według powszechnych opinii, eksploatacja urządzeń działających w oparciu o energię elektryczną jest bardziej opłacalna, choćby ze względu na obowiązek budowy instalacji sprężonego powietrza oraz zakupu dobrej sprężarki, która w pneumatyce ma kluczowe znaczenie, oraz jej późniejszego działania z wykorzystaniem prądu. Duża część osób nie zwraca jednak uwagi na istotny aspekt dotyczący często występujących awarii elektronarzędzi. Nawet najdrobniejsze uszkodzenie mechaniczne może doprowadzić do zepsucia przedmiotu i niemożliwości wykonywania obowiązków, a w konsekwencji zastoju w pracy. Na dodatek koszty napraw nie należą do najmniejszych, przez co inwestycja w trwalsze urządzenia pneumatyczne na dłuższą metę wypada po prostu korzystniej.

Wygoda użytkowania

złącza okrągłeJest ona traktowana jako jedna z głównych zalet narzędzi wykorzystujących sprężone powietrze. Cechują je nie tylko małe wymiary, ale też duża poręczność i nawet dwukrotnie mniejsza waga w stosunku do urządzeń na prąd, w większości działających dzięki ciężkiemu akumulatorowi. To bardzo istotny czynnik dla operatorów, którzy korzystają z nich nawet kilka godzin dziennie. Według statystyk pracownicy obsługujący narzędzia pneumatyczne odczuwają dużo mniejsze zmęczenie, przez co są bardziej wydajni (dobrym przykładem są takie oto gwoździarki centrumgwozdzi.pl/kat/gwozdziarki-pneumatyczne-gazowe-akumulatorowe). Jedynym ograniczeniem tych urządzeń jest mniejsza dowolność ruchów i utrudnione dotarcie do trudniej dostępnych elementów ze względu na konieczność ciągnięcia kabla, który odpowiada za doprowadzanie powietrza. W związku z tym warto zwrócić uwagę przy ich zakupie na odpowiednią długość przewodu, zależną głównie od miejsca pracy.

Bezpieczeństwo

Ze względu na brak jakichkolwiek części elektrycznych, narzędzia pneumatyczne uchodzą za jedne z bezpieczniejszych. Gaz lub powietrze w sprężonej postaci przechodzi bezpośrednio do urządzenia za pomocą przewodów, dzięki czemu nie iskrzy i nie stwarza zagrożenia wybuchu pożaru, co może przydarzyć się w pracy z przedmiotami działającymi na prąd. Takie rozwiązanie umożliwia stosowanie sprzętu w niesprzyjających warunkach pogodowych, np. w trakcie zwiększonej wilgoci lub na deszczu.

Prostota budowy

Cechą charakterystyczną i zarazem dużym plusem urządzeń pneumatycznych jest nieskomplikowana konstrukcja. Najważniejszym elementem jest oczywiście silnik napędowy, przeważnie zamontowany na wrzeciono. Ważną funkcję spełnia też zawór, otwierający i zamykający dopływ powietrza, dzięki czemu dane narzędzie uruchamia się. Taka budowa sprawia, że sprzęt jest mało awaryjny, a pojedyncze elementy można sprawnie i bezproblemowo wymieniać. Wbrew pozorom tego typu urządzenia posiadają długą żywotność, są mocne i szybsze od swych elektrycznych odpowiedników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.