Pierwsze spotkanie z teleprompterem w telewizji – na co się powinien przygotować każdy mówca?

Będąc publicznym mówcą – bez względu jakiego rodzaju, trzeba znać znaczenie publicznego przemawiania. Aby było to przemówienie jak najbardziej udane, wiarygodne i szczere – mówca musi starać się czuć przed publicznością jak najbardziej komfortowo. Jeśli staramy się wystarczająco mocno i mamy wystarczająco dużo okazji, by mówić przed publicznością (która miejmy nadzieję, posiada wysokie umiejętności słuchania), wtedy jest duża szansa na to, że uda się to zrobić. Może to jednak wszystko pójść w niwecz, jeśli pewnego dnia znajdziemy się w studiu telewizyjnym, wpatrując się w teleprompter. Co to jest i jak z niego skorzystać?

 Co to jest teleprompter?

Zanim porozmawiamy o tym, jak najlepiej korzystać z telepromptera, być może powinniśmy poświęcić zaledwie kilka chwil, mówiąc dokładnie o tym, czym jest teleprompter i co można z nim zrobić. Okazuje się, że odpowiedzi na oba te pytania są dość proste.

W najprostszej postaci, prompter wynajem cena jest narzędziem, które pozwala mówiącemu zobaczyć słowa, które powinien wypowiedzieć – w sposób, który pozwala mu czytać słowa, równocześnie utrzymując kontakt wzrokowy z kamerą, która je nagrywa. Utrzymując kontakt wzrokowy z publicznością, mówca może nawiązać z nią głębszy kontakt, nawet będąc w stanie wypowiedzieć wszystkie słowa, które zamierzał powiedzieć – bez jakichkolwiek przeszkód.

Konstrukcja telepromptera może być różna – od prostych, laptopów lub iPhone’ów ustawionych obok obiektywu kamery telewizyjnej po profesjonalne telepromptery. Bez względu na to, o jakich teleprompterach mowa, efekt końcowy jest taki sam – będziesz w stanie zobaczyć mowę, gdy wpatrujesz się w obiektyw kamery.

 Jak dobrze wykorzystać teleprompter?

Kiedy mówcy po raz pierwszy napotykają teleprompter, pojawia się w nich odrobina radości. Uważają, że nie muszą już ćwiczyć swoich wystąpień. Zamiast tego, po prostu je napiszą, umieszczą na teleprompterze i już – będą magicznie w stanie wykonać wspaniałą mowę. To prawie tak, jakby właśnie przekazano im najlepszy zestaw wskazówek dotyczących prezentacji.

Mamy jednak złe wieści. Okazuje się, że za pomocą telepromptera można źle wypaść z taką samą łatwością jak to możliwe bez telepromptera. Okazuje się nawet, że czasem mówcy muszą muszą ćwiczyć więcej, gdy używają telepromptera, niż wtedy kiedy z niego nie korzystają.

Jeśli nie poświęcisz czasu na ćwiczenie mowy, zanim przekażesz ją za pomocą telepromptera, może się wydarzyć kilka rzeczy. Kiedy mówisz, chcesz wyglądać wiarygodnie. Oznacza to, że będziesz musiał znać treść swojej wypowiedzi tak czy inaczej. Innym wyzwaniem, z którym spotykają się mówcy, gdy używają telepromptera, jest to, że zmieniają tempo mówienia. Ponieważ wszyscy czytamy wolniej niż mówimy, jeśli nie znasz dobrze materiału – też zwolnisz, a twoja publiczność zacznie postrzegać cię jako metodycznego mówcę, którego nie da się przyjemnie słuchać.

 Co to wszystko dla Ciebie oznacza?

Dobrą wiadomością jest to, że teleprompter może sprawić, że przemowa wygłaszana w telewizji będzie łatwiejsza. Złą wiadomością jest to, że jeśli nie wiesz, jak korzystać z telepromptera, to możesz wyglądać głupio.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.