Pracujesz jako webmaster? Doradzamy: Jak wybrać kolory na stronę firmową?

Wydawałoby się, że kolor to wyłącznie element grafiki, tło dla głównych treści, detal zauważalny, ale z punktu widzenia przeciętnego użytkownika zupełnie nieistotny. Okazuje się, że jest to błędne myślenie, a dobranie odpowiednich barw może być zadaniem trudniejszym niż tylko możemy przypuszczać.

Jakie podstawowe funkcje pełni kolor?

Barwy zastosowane na stronie firmowej pozwalają klientowi na identyfikację z konkretną marką. Bez zastanowienia przypomnimy sobie, jakie kolory widnieją w logotypie Facebooka lub Google, dlatego musimy zadbać o to, aby dobór i użycie tych barw zapadły w pamięć użytkownikom strony. W ten sposób pracujemy na rozpoznawalność naszej firmy wśród internautów, ale również próbujemy zachęcić klienta do pozostania na stronie, gdzie duży nacisk postawiono na layout, a w szczególności na przemyślany wybór użytych kolorów.

Jakie czynniki decydują o wyborze konkretnych barw?

Najważniejszym kryterium w tym przypadku jest dopasowanie wariantów kolorystycznych do typu i charakteru prowadzonej strony. Musi ona odpowiadać rodzajowi działalności, której dotyczy. Ciężko nam sobie wyobrazić portal o muzyce rockowej z użytym żółtym tłem czy stronę poświęconą tematyce ślubnej, gdzie zastosowane zostały czarne lub szare odcienie. Zatem jest to kolejny zabieg ułatwiający odbiorcy prawidłowe skojarzenie strony z użytymi na niej barwami.

Musimy również wziąć pod uwagę naszą grupę docelową. Inaczej poruszać się będzie na niej nastolatek i starszy internauta. Odmienne będą też ich wrażenia estetyczne, dlatego kolorystyka musi być dopasowana do konkretnego grona albo uniwersalna, np. w postaci połączenia dwóch stonowanych odcieni. Różnice w odbiorze i postrzeganiu barw dotyczą nie tylko osób w innym przedziale wiekowym. Jest to zależne również m.in. od płci czy nawet statusu społecznego. W tej sytuacji warto podpatrywać i śledzić panujące obecnie mody.

Trzecią podstawową zasadą jest dokładne ustalenie znaczenia użytych kolorów, tak aby nie popełnić gafy przy niewłaściwym wyborze. Możemy zastosować wariant z gamy ciepłych barw, które wywołują pozytywne skojarzenia, dają poczucie ciągłej postępowości, ale też bliższej łączności z odbiorcami. Użycie jednego z chłodnych kolorów podkreśla poważniejszy charakter strony, ale również ekskluzywność, doświadczenie i zaufanie. Wspólnym mianownikiem dla obu opcji są barwy uniwersalne (głównie czarny i biały), które zawsze będą ze sobą świetnie współgrać.

O jakich wskazówkach powinniśmy pamiętać przy doborze kolorów?

Projektanci stron nie powinni ograniczać się wyłącznie do jednej barwy. Nie wpływa to na spójność witryny, a powoduje, że ogólne wrażenie nie należy do najlepszych. Warto dodać choćby mały element stanowiący kontrast dla przewodniego koloru.

Musimy również pamiętać o właściwym dobraniu kolorów tła i czcionki, aby nie zlewały się ze sobą. Strona firmowa musi być czytelna i przejrzysta.

Nie musimy podejmować decyzji w natychmiastowym trybie. W Internecie znajdziemy kilka bezpłatnych programów w polskich wersjach językowych, które pozwolą nam na przetestowanie konkretnych barw, zestawianie ich i dopasowanie do własnej strony. Są one bardzo proste w obsłudze i nie wymagają ingerencji zawodowego grafika komputerowego.

Przed ostatecznym wyborem wariantów kolorystycznych i wprowadzeniem ich na stronę firmową, warto zasięgnąć porady internautów lub osób z naszego otoczenia. Najlepiej żeby byli to przedstawiciele różnych płci i grup wiekowych. Z każdą kolejną opinią będziemy się upewniać bądź skłaniać się do innego wyboru. Strony firmowej nie robimy na podstawie własnych upodobań, lecz oczekiwań internautów.

Weźmy pod uwagę wszystkie opisane czynniki. Cała psychologia barw oraz ich dostosowanie do rodzaju strony i typu odbiorców wpłyną na efekt końcowy, który musi zapadać w pamięć użytkownikom, wyróżnić nas na tle konkurencji i wpłynąć na rozpoznawanie naszej firmy.

Źródło:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.