Rynek budowlany w Polsce w 2015 roku

Rynek budowlany jest jednym z największych i przynoszącym najwięcej dochodów. Choć kryzys został już zażegnany, to nastroje właścicieli firm budowlanych dalej nie są zbyt dobre. Powodów takiego zjawiska jest kilka. Wskaźnik koniunktury jest stosunkowo niski, a portfele potencjalnych inwestorów bardzo cienkie.

Koniunktura

Wskaźnik koniunktury dla budownictwa wynosi obecnie 4 punkty na 10-stopniowej skali. Dużym problemem jest znalezienie odpowiednich pracowników. Stale rosnące koszty pracy fizycznej sprawiają, że przedsiębiorców coraz częściej nie stać na zatrudnienie wykwalifikowanych pracowników. Nie jest to spowodowane brakiem chęci do podniesienia pensji, ale wysokimi podatkami i składkami na ubezpieczenia. Podobnie jak co roku, popyt na inwestycje budowlane maleje wraz z końcem lata. Święto Wszystkich Świętych dodatkowo go obniżyło. Obecnie firmy budowlane kończą budowy rozpoczęte w trakcie roku, stąd nie zauważono do tej pory jeszcze drastycznego spadku, ale może wkrótce to nastąpić. Mimo tych wszystkich złych informacji, odnotowano dalszy wzrost ogólny branży budowlanej. Nie można zapominać, że zbliżamy się do końca rozdzielania funduszy unijnych i każdy chce jeszcze wykorzystać ostatnie miesiące dobrobytu. Do wzrostu z roku 2011 dalej jest nam jednak daleko. Jeśli tendencja utrzyma się, to możemy natomiast przewyższyć wzrost odnotowany w 2012 roku.

Trochę statystyki

styropianRok 2015 był łaskawy głównie dla dwóch branż budowlanych. Najlepszymi były wykończenia wnętrz, a także ocieplenia i elewacje. Branże murarskie, dekarskie i brukarskie także powinny być zadowolone z mijającego już roku. Ta ostatnia odnotowała znaczny przyrost inwestycji od końca września, co pozwoliło wybić się jej do czołówki. Nie jest zaskakujące, że firmom najlepiej powodzi się w rozwiniętych województwach o dużych ośrodkach miejskich. Jak co roku praktycznie króluje województwo mazowieckie, a zaraz po nim jest wielkopolskie, małopolskie, śląskie i dolnośląskie. Jak zwykle, wschodnie rejony kraju nie są dobrym miejscem na prowadzenie firmy budowlanej. Największy popyt na usługi budowlane odnotowano w kwietniu, a więc na samym początku sezonu budowlanego. Wynosił on wtedy 12 proc. Potem systematycznie spadał, by we wrześniu odbić się znowu do około 11 proc. Trend jest jednak w dalszym ciągu malejący. Największy udział w rynku miała grupa stricte budowlana, a daleko w tyle wykończeniowa i terenowa.

Zyski i straty

Marże nakładane przez firmy budowlane są odwzorowaniem popytu na usługi o tym charakterze. Wzrost odnotowano właśnie w okolicach kwietnia, gdzie marża sięgnęła 27 proc. Drugi skok odnotowano we wrześniu, wyższy nawet niż poprzednio, gdyż sięgający nawet 29 proc. Było to spowodowane odnotowaniem wzrostu popytu i szybką chęcią sprzedaży własnych usług, póki jest to jeszcze możliwe w tym roku. Systematyczny wzrost kosztów pracowniczych nie powinien nikogo dziwić. Można jednak zastanawiać się nad aż tak gwałtownym przyrostem. W ciągu jedenastu miesięcy koszt roboczogodziny przeciętnego pracownika wzrósł z 18 złotych brutto do 23 brutto. Maksimum odnotowano w okolicach sierpnia, gdzie stawki wynosiły 24 złote brutto. Obecnie można zauważyć delikatną tendencję spadkową, co jest spowodowane brakiem popytu na usługi budowlane i deflacją, głównie spowodowaną przez malejące ceny paliw.Choć dla wielu firm budowlanych obecny rok jest jednym z najlepszych w historii, nie można zapominać o tych, które musiały się znaleźć w fazie restrukturyzacji.

Dla inwestora

Co to wszystko znaczy dla inwestora? Jest szansa, że ceny usług budowlanych do końca roku będą się stabilizować. Zwiększone koszty pracownicze muszą wyrównać się z obniżoną marżą firm. Dodając do tego wysokie podatki, można będzie odnotować wiele upadków firm budowlanych. Na szczęście niskie koszty paliw i narzędzi budowlanych ułatwiają choć trochę prowadzenie biznesu. Ceny inwestycji nie powinny drastycznie spaść, jak ma to miejsce praktycznie co roku. Zmianę może przynieść jedynie mroźna i ostra zima, która spowoduje przymusowe wstrzymanie prac.

Źródło: 

Jeden komentarz dla wpisu: “Rynek budowlany w Polsce w 2015 roku

  • 20 marca 2017 at 09:17
    Permalink

    Czytałem podobne raporty na zagranicznych portalach i widzę, że do nas trafiają coraz szybciej nowości budowlane z zachodu To cieszy. Szczególnie budowlańców :)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.