Spędzasz w pracy dużo czasu przed monitorem? Sprawdź jak prawidłowo dobrać okulary do Twojej wady wzroku

Spędzasz w pracy dużo czasu przed monitorem? Sprawdź jak prawidłowo dobrać okulary do Twojej wady wzroku.

Wady wzroku powstałe na skutek częstego i długiego korzystania z komputera, np. w trakcie pracy, powinny zostać jak najszybciej wykryte, aby można było odpowiednio wcześnie zareagować i zapobiec ich przekształceniu w poważniejsze choroby oczu. Należy odpowiednio wcześniej skontaktować się z profesjonalnym optykiem, który dokona wyboru nie tylko na podstawie skali problemu niedowidzenia, ale również prowadzonego przez nas trybu życia czy oczekiwań co do wyglądu oprawek. Dobór okularów korygujących jest niezwykle istotny dla naszej przypadłości. Źle dopasowane szkła mogą doprowadzić nawet do całkowitego uszkodzenia prawdopodobnie najważniejszego ludzkiego zmysłu.

Rodzaj wady wzroku a wybór odpowiednich okularów

Zdecydowanie najpowszechniejszymi problemami są: krótkowzroczność i dalekowzroczność. Pierwsza wada dotyczy osób, które mają problemy z rozpoznawaniem przedmiotów znajdujących się w dalekich odległościach od oczu. Rozwija się głównie w okresie dojrzewania, dlatego zdiagnozowanie jej jeszcze w wieku dziecięcym może okazać się dożywotnią ulgą dla naszego wzroku.
Najwięcej osób cierpi na najłagodniejsze stadium krótkowzroczności, sięgające do minus 3 dioptrii. W tym przypadku okulary korekcyjne muszą posiadać tzw. soczewki rozpraszające, znacząco wydłużające kąt widzenia, dzięki czemu dokładnie widzimy to, co wcześniej znajdowało się poza zasięgiem wzroku.

Dalekowzroczność jest zwykle wynikiem dziedziczenia od rodziców lub dziadków. Okazuje się znacznie poważniejsza w skutkach, ponieważ często jest wykrywana w dojrzałym wieku, przez co możemy jej wyłącznie zapobiegać. Pierwszym sygnałem do wykonania badań wzroku powinny być trudności z przeczytaniem tekstu znajdującego się tuż przed nami. Dopiero wtedy dostrzegamy, jak znacząco osłabiło się pole naszego widzenia. Możemy je poprawić poprzez noszenie tzw. „plusów”, czyli okularów wyposażonych w soczewki o zdolności skupiającej. Odtąd przeczytanie gazety lub książki nie powinno stanowić większego kłopotu.

Warto również wspomnieć o astygmatyzmie, wadzie charakteryzującej się zniekształconym, często zamglonym obrazem widzenia. Jej niewielka skala może ograniczać się wyłącznie do noszenia okularów ze szkłami cylindrycznymi, grubszymi od standardowych, lecz nieróżniących się znacząco wyglądem. Użytkuje się je podczas wykonywania czynności wymagających skupienia wzroku, np. w trakcie prowadzenia pojazdu. Gdy mamy do czynienia z bardziej zaawansowaną fazą astygmatyzmu, powinniśmy poważnie zastanowić się nad zabiegiem z wykorzystaniem lasera, który przywraca rogówce oka prawidłowy kształt.

Wizyta u optometrysty

Nazwa tego zawodu sugeruje nam związek z dziedziną okulistyczną. Po części jest to zgodne z prawdą. Optometryści to specjaliści w zakresie korygowania wszelkich wad wzroku. Nie zajmują się ściśle leczeniem chorób oczu, lecz pomagają w doborze soczewek kontaktowych lub okularów, w zależności od posiadanej wady i liczby dioptrii.

Ich praca jest nieoceniona w kwestii nadmiernego użytkowania monitora komputerowego. Początkowo przeprowadzają krótką rozmowę z pacjentem, m.in. na temat charakteru pracy, prowadzonego trybu życia oraz dziennej liczby godzin poświęconej na korzystanie ze wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych. Na podstawie wywiadu wybierają dla nas najodpowiedniejsze okulary. Oczywiście muszą one zawierać specjalną powłokę antyrefleksyjną, która redukuje lub nawet całkowicie blokuje dostęp wytwarzanego światła niebieskiego do wnętrza naszego oka.

Badania optometryczne zyskują coraz większą popularność wśród pacjentów. Dzięki skorzystaniu z usług specjalisty znacząco zmniejszamy ryzyko pogłębiania już istniejących wad wzroku.

Porady zawarte w artykule uzyskano dzięki uprzejmości poradnik okulistycznej www.oftaldent.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.