Sposoby pozyskania funduszy na nową działalność gospodarczą

Założenie działalności gospodarczej w obecnych czasach ogromnego bezrobocia jest często receptą na brak pracy. Osoby decydujące się na założenie własnej firmy muszą nie tylko mieć pomysł na biznes pokonać szereg trudności, ale przede wszystkim zdobyć fundusze na działalność. Istnieje kilka źródeł pozyskania funduszy na start-up.

Dotacje unijne

Dotacje unijne to najbardziej pożądana forma pomocy finansowej dla osób, które zakładają własną działalność gospodarczą, co głównie wynika z wysokiej kwoty, jaką może otrzymać początkujący przedsiębiorca, nawet do kilkuset tysięcy złotych. Dotacje z unii mogą być bezzwrotną pożyczką, jeżeli nasza firma utrzyma się na rynku przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy. Otrzymanie dofinansowania z Unii jest warunkowane wieloma czynnikami, a procedura jego przyznania może potrwać nawet kilka miesięcy.
Forma wypłaty dotacji uzależniona jest od jej zasad, może być wypłacona w całości lub w transzach, oczywiście trzeba też udokumentować przewidywane lub poniesione wydatki, przedkładając faktury za zakupy. Dotacje unijne poza pomocą finansową oferują też pomoc w prowadzeniu przedsiębiorstwa, na przykład finansując rozmaite kursy i szkolenia.

Dotacja z urzędu pracy

Kolejną bardzo popularną formą finansowania jest dotacja z Urzędu Pracy. Kwota ta wynosi od cztero- do sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia czyli obecnie wynosi od minimum 15 323, 56 zł a maksimum 22 985, 34 zł. Pożyczka jest bezzwrotna jeżeli poprowadzimy biznes co najmniej 12 miesięcy. W przeciwieństwie do dotacji unijnych otrzymujemy ją szybko, zazwyczaj w przeciągu półtorej miesiąca, z góry, bez konieczności ponoszenia wydatków z własnej kieszeni.
Osoba, która stara się o ta formę musi spełnić kilka kryteriów: musi być zarejestrowana w Urzędzie Pracy i w ciągu dwóch lat przed przestąpieniem do projektu, przynajmniej przez okres 12 miesięcy, należy posiadać status bezrobotnego.

Kredyt w banku

Chcąc uzyskać kredyt w banku na start firmy bank będzie wymagał odpowiedniego zabezpieczenia, najbardziej popularnym jest hipoteka na nieruchomości, poręczenie osobiste czy zabezpieczenie na środkach trwałych, ale banki nie sfinansują nam całego przedsięwzięcia, konieczny jest niemały wkład własny, sięgający nawet 40 % sumy nakładów. Zdarza się także, że kredytobiorca zostaje zobligowany do rozliczania się z wydawanych środków. Pomimo, że w ostatnich latach niektóre banki wprowadziły do swojej oferty kredyty specjalnie dla przyszłych przedsiębiorców, to nie jest łatwo je uzyskać, głównie ze względu na dość rygorystyczne wymogi (http://www.creditwok.pl/ – sprawdź również najlepsze pożyczki przez Internet).

Anioły biznesu

Szukające środków finansowych na założenie własnej działalności gospodarczej można skorzystać z oferty tzw. aniołów biznesu. Są to osoby fizyczne lub przedsiębiorcy, którzy inwestują w przedsięwzięcia na wczesnym etapie ich rozwoju, w zamian za udziały w firmie. Liczy się dla nich innowacyjność przedsięwzięcia oraz perspektywa rozwoju.

Program wsparcia dla młodych

Rządowy program “Wsparcie na starcie” skierowany jest do młodych osób. O pożyczkę mogą starać się absolwenci szkół średnich i wyższych oraz studenci ostatnich lat. Wysokość pożyczki to maksymalnie 20-krotność przeciętnego wynagrodzenia za ostatni kwartał Pożyczka jest atrakcyjnie oprocentowana, wolna od opłat za rozpatrzenie wniosku i obsługę pożyczki, a okres spłaty wynosi do siedmiu lat. Zabezpieczenie stanowi weksel własny in blanco oraz poręczenie co najmniej jednej osoby fizycznej.

Crowdfunding czyli finansowanie społecznościowe

Ta forma finansowania staje się coraz bardziej popularna wraz z rozwojem internetu. Polega na reklamowaniu się na portalach społecznościowych, internetowych kanałach video i forach internetowych, aby zachęcić ich uczestników do sfinansowania przedsięwzięcia. Podstawą powodzenia Crowdfunding-u jest przygotowanie ciekawej kampanii reklamowej, a kwota jaką uzyskamy zależy od tego, ile osób uda się przekonać do naszego pomysłu.

Wsparcie znajomych i rodziny

Gdy nie udało nam się pozyskać funduszy z wyżej wymienionych form, można rozważyć pożyczenie pieniędzy od członków rodziny lub znajomych. Taka pożyczka, szczególnie w przypadku bliskiej rodziny, często może być bezzwrotna. Jednak, gdy musimy pożyczkę zwrócić warto wziąć pod uwagę konsekwencje, gdy nasz biznes nie wypali, co może oznaczać utratę zaufania najbliższych osób oraz pogorszenie stosunków w rodzinie. Formą wsparcia od rodziny nie muszą być tylko środki finansowe, ale również pomoc “usługowa” na przykład przy remontowaniu lokalu na firmę.

Źródeł finansowania działalności jest naprawdę wiele. Ważne, byśmy wybrali to najlepsze dla nas, a w przypadku zwrotnych pożyczek, mieli możliwość spłacenia.

2 komentarz dla wpisu: “Sposoby pozyskania funduszy na nową działalność gospodarczą

  • 16 lutego 2017 at 10:52
    Permalink

    A co myślicie o pożyczkach pozabankowych? Na Judaszowe Srebrniki znalazłem kilka ciekawych ofert ale nie wiem jak u nich z procentami. No i czy każdemu pożyczą na nową firmę?

    Odpowiedz
  • 7 grudnia 2017 at 13:12
    Permalink

    Każdy kredyt to jakieś obciążenie. Wszyscy o tym wiedzą. Jeśli ktoś myśli inaczej, bardzo się myli. Ale też kredyty są bardzo pomocne w zakupie czegoś, co nie można kupić za samą wypłatę. Np. ja sobie kupiłam dom na kredyt hipoteczny i jestem bardzo zadowolona. Nigdy nie byłoby mnie stać kupić go za gotówkę. Można sobie popatryzć tutaj: kredyty hipoteczne Warto zaryzykować inaczej będzie się czekać w nieskończoność na jakieś pieniądze.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.