Sprzedawco! Czy wiesz jak i w co pakować produkty spożywcze?

Przemysł spożywczy jest jedną z największych gałęzi rynku, bez znaczenia na kraj. Każdy człowiek musi jeść i chce, by kupowane przez niego produkty były jak najświeższe i najzdrowsze. Dlatego właśnie, każdy artykuł musi zostać odpowiednio zabezpieczony i umieszczony w odpowiednim opakowaniu – a tych jest cała masa.

Wszechobecny plastik

Większość opakowań dla przemysłu spożywczego zostaje wyprodukowanych z potocznie zwanego plastiku. Niestety, nie jest to materiał ekologiczny i zalega całymi tonami na wysypiskach śmieci. Do tego rodzaju opakowań najczęściej umieszcza się produkty mleczne, takie jak serki, jogurty czy śmietanę. Na sklepowych półkach można również spotkać takie zabezpieczenie różnego rodzaju przekąsek, takich jak słone paluszki czy krakersy.

Opakowania z plastiku stosowane są wszędzie tam, gdzie wymagana jest hermetyczne odizolowanie artykułu od czynników zewnętrznych, a dodatkowo liczy się cena produktu końcowego. Plastik jest jednym z najtańszych materiałów, nic więc dziwnego, że im tańszy artykuł chce się kupić, tym większa szansa spotkać tworzywo sztuczne. Niektóre firmy, zwłaszcza te większe, powoli zastępują plastik wielowarstwową tekturą powlekaną jedynie tworzywem sztucznym. W szerszej skali, powoduje to wzrost ceny towaru o kilka lub kilkanaście groszy.

Folie spożywcze

Również bardzo nie ekologicznym materiałem jest folia spożywcza i wszystkiego rodzaju torebki z niej wykonane. Najczęściej można spotkać taki rodzaj opakowania, kupując kawę, ciasta w proszku lub inne produkty sypkie, które wymagają szczelnego zamknięcia. Oczywiście są różne rodzaje folii spożywczych, różnią się przede wszystkim grubością i wytrzymałością.

Niektóre opakowania są przeznaczone do pakowania próżniowego, inne posiadają otwory wentylacyjne. Warto również wspomnieć, że ten rodzaj stosuje się także przy szeroko rozumianej garmażerce do zabezpieczenia produktów przed działaniem czynników zewnętrznych.

Papier i tektura

Opakowania tworzone z tektury i masy papierowej są znacznie bezpieczniejsze dla środowiska niż te wymienione wcześniej. Niestety, nie przy każdym produkcie można użyć takiego materiału. Najczęściej produkowanymi opakowaniami papierowymi są wytłaczanki do jajek. Dosyć popularne stało się również zamienianie opakowań foliowych na papierowe, które są jedynie powlekane specjalną warstwą tworzywa.

Takie samo rozwiązanie stosuje się w przypadku kartonów na produkty ciekłe.Papier i karton można znaleźć w większości przypadków tam, gdzie nie jest potrzebne zamykanie próżniowe produktu w opakowaniu. Papier niestety nie wytrzymałby tego procesu.

Szkło i metal

Szkło jest uważane za materiał ekologiczny i faktycznie tak jest, o ile przestrzega się podstawowych zasad sortowania śmieci. Najczęściej stosuje się go do przechowywania cieczy i konkuruje pod tym względem z opakowaniami kartonowymi. Mowa jednak nie tylko o sokach, ale również wszelkiego rodzaju przetworach, które muszą znajdować się we własnej zalewie.

Dotyczy to również dżemów, w tym wypadku jednak można zauważyć stosowanie również kartonowych i plastikowych opakowań. Metal jest materiałem stosowanym chyba najrzadziej. Spotkamy go głównie w dziale konserw przy produktach takich jak mielonki, pasztety czy przetwory rybne, ale również stosuje się go w przypadku puszek z napojami.

Trzeba być świadomym, że nie każdy metal nadaje się do wykorzystania w przemyśle spożywczym. Opakowania nie mogą wchodzić w reakcje chemiczne i fizyczne z zawartością, odpadają więc wszelkie materiały ciężkie, takie jak chociażby ołów.

Różnorodność opakowań

Producenci prześcigają się w pomysłach, jak sprawić, by opakowanie było jak najbardziej poręczne dla klienta, a przy okazji najtańsze w produkcji i spełniające wszystkie wymogi bezpieczeństwa. Obecnie coraz większą popularność zdobywają opakowania ekologiczne biodegradowalne, co niestety jednak przekłada się na końcową cenę produktu. Nie jest również mile widziane, by cena pojemnika była wyższa od ceny zawartości.

Zobacz także: opakowania spożywcze wzory

Jeden komentarz dla wpisu: “Sprzedawco! Czy wiesz jak i w co pakować produkty spożywcze?

  • 28 października 2015 at 22:35
    Permalink

    Ważny temat, ostatnio coś zamawiałem przez internet ze spożywki i była tragedia :/

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.