Ubezpieczenia na życie kontra nasze umowy o pracę

Człowiek podlegający obowiązkowi pracy – czyli po prostu pracujący, ma w tzw. pakiecie kilka ubezpieczeń. Najważniejsze z nich to ubezpieczenie zdrowotne (dzięki niemu możemy iść do lekarza), oraz ubezpieczenie społeczne (to ubezpieczenie uprawnia do pobierania świadczeń socjalnych – renta, emerytura – oczywiście po określonym czasie).

Są to ubezpieczenia obowiązkowe i żaden pracodawca nie może się od nich odciąć, jeśli chce zatrudniać pracowników we własnej firmie. Ale, to nie wszystko. Istnieją także ubezpieczenia na życie, które niektórzy pracodawcy „dają” swoim pracownikom. Nie są to ubezpieczenia obowiązkowe, więc i zakres ich przyznawania w firmach jest niewielki. Najczęściej jest tak, że pracownik sam sobie taką polisę wykupuje, bez względu na to, jakie ubezpieczenia posiada w pracy. Pracownik może także na własną rękę załatwić ubezpieczenie samochodu w www.ubezpieczeniaonline.pl, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba.

W praktyce, ubezpieczenia samochodowe są obowiązkowe, jednak żaden pracodawca nie ofiaruje nam takiego ubezpieczenia, jeśli dotyczyć ono będzie prywatnego samochodu pracownika. Np. ubezpieczenie samochodu w www.ubezpieczeniaonline.plu, pracodawca może załatwić dla własnej (firmowej) floty. Jeśli będzie chciał ubezpieczyć więcej niż jeden samochód, zapewne może liczyć na odpowiednie zniżki.

Czy w umowie o pracę może naleźć się także ubezpieczenie na życie?

http://kalkulatorubezpieczen.net.plOczywiście, że tak. Takie ubezpieczenie jest coraz bardziej popularne w firmach, o wysokich dochodach. Oferują oni ubezpieczenia na życie pracownikom, ale oczywiście nie na takie kwoty, na jakie można byłoby się spodziewać. Indywidualnie, pracownik może sobie wykupić polisę na życie na olbrzymią kwotę (czym większa kwota do wypłaty – tym większa składka). Jeśli kogoś na to stać – nie ma problemu. Ubezpieczenie na życie oferowane w firmie zazwyczaj nie jest tak okazałe.

W zależności od firmy, może być ono grupowe (dla wszystkich pracowników – wtedy jest znacznie taniej), lub indywidualne (dla np. kadry kierowniczej). Wszystko zależy od tego, jak na to będzie się zapatrywał szef. Przecież to on decyduje o profitach dla swoich pracowników i może kazać kadrowej skonstruować tak umowę o pracę, że dany pracownik otrzyma, lub nie, takie ubezpieczenie. To pracodawca o tym decyduje, ponieważ to on finansuje tego typu projekty.

Kto może otrzymać takie ubezpieczenie na życie?

Jeśli pracownik się sprawdzi i będzie przynosił pokaźne dochody dla firmy, może otrzymać wiele profitów od szefa. M.in. może to być pokaźne ubezpieczenie na życie, ale także np. pakiet zdrowotny (dodatkowy). Może wtedy korzystać z usług lekarzy specjalistów i nie czekać na tomograf pół roku, lub więcej, ponieważ takie ubezpieczenie nie ma nic wspólnego z tym obowiązkowym (NFZ). Niestety – pracodawca musi wtedy płacić składki za dwa praktycznie takie same ubezpieczenia, jednak jeśli pracownik na to zasługuje – to jak najbardziej może się to firmie opłacać. Siłą rzeczy i pracownik będzie bardziej zadowolony oraz będzie w takim wypadku więcej się starał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.