Zalety rozliczania podatków wspólnie z małżonkiem

Coraz więcej mówi się o możliwościach oraz zaletach rozliczania wspólnie z małżonkiem. Temat szczególnie odżył w związku z podniesieniem kwot wolnych od podatków oraz innych udogodnień wprowadzanych dla podatników. Dlaczego więc warto rozliczyć się z małżonkiem? Kto może skorzystać z tej opcji?

Rozliczenie wspólnie z małżonkiem – kto i jak może z niego skorzystać

Po pierwsze warto zaznaczyć, że rozliczenie wspólnie z małżonkiem może nastąpić zarówno w formie tradycyjnej jak i elektronicznej. Oznacza to, że osoby, które do tej pory korzystały z tak zwanych e-deklaracji, nie muszą rezygnować z tej wygodnej formy rozliczenia.

Najważniejszym warunkiem, który należy spełnić, jest konieczność pozostawania w związku małżeńskim – przez cały okres deklaracji podatkowej. W tej kwestii wyjątkiem są osoby, których bliscy odeszli w trakcie roku podatkowego. Wdowy i wdowcy mają prawo do rozliczenia wspólnie z małżonkiem. Ponadto, rozliczenie dotyczy par pozostających w ustroju wspólności majątkowej.

Zalety rozliczenia wspólnego

Jedną z pierwszych zalet wspólnego rozliczenia z małżonkiem, jest konieczność przygotowania tylko jednego PIT. Generalnie, usprawnia to pracę i skraca ilość potrzebnego czasu. Bardzo często zdarza się, że w związku, tylko jedna osoba zna się na kwestiach finansowych i podatkowych. Dzięki możliwości wspólnego rozliczenia,  jedno z małżonków może więc przygotować dokumenty dotyczące ich obydwojga.

Poza elementami ułatwienia pracy i składania jednego dokumentu formularza podatkowego, duża część podatników decyduje się na to rozwiązanie z powodów finansowych. Rozliczenie wspólnie z małżonkiem może generować konkretne oszczędności finansowe.

Kiedy to się opłaca?

W większości przypadków, rozliczenie wspólnie z małżonkiem jest opłacalne przy dużym zróżnicowaniu zarobków. Z założenia, wspólne rozliczenie polega na połączeniu dochodów obydwojga małżonków, a po skorzystaniu z wszystkich odliczeń, wynik dzieli się na dwa. Efektem czego, otrzymana kwota jest podstawą obliczenia podatku dla każdego z podatników, zgodnie ze skalą podatkową. Właściwa kwota zobowiązania musi być więc pomnożona przez dwa dla małżeństwa razem.

Z drugiej strony zgodnie z aktualnymi unormowaniami, kwota wolna od podatku, nie jest stała – zależy od zarobków podatników. W dużym uproszczeniu – czym są one niższe, tym wyższa będzie kwota wolna od podatku. W związku z tym, jeżeli jeden z podatników zarabia dużo więcej, może mu przysługiwać dużo niższa kwota wolna od podatku. Uzyskanie swoistego rodzaju “średniej”, umożliwia podatnikom zakwalifikowanie się do grupy podatników z niższymi dochodami, zaś z daną wyższą kwotą wolną od podatku. Co więcej, stawka podatku zależy również od zarobków – w przypadku dochodu rocznego poniżej 85 528 zł jest to 18 %, powyżej 32 %. Dlatego ponownie “średnia” małżonków o bardzo zróżnicowanych dochodach może być korzystniejsza.

Podsumowanie i rekomendacje

Rozliczenie wraz z małżonkiem może być rozwiązaniem korzystnym dla obojga małżonków. Zarówno pod względem finansowym, jak i formalnym. Ponadto, może ułatwić pracę nad PIT. Z założenia został stworzony, jako forma pomocy podstawowej jednostki organizacyjnej, jaką jest rodzina. Dlatego, warto przemyśleć skorzystanie z tej opcji. Jednak w przypadku, jeżeli podatnicy zdecydują się na wspólne rozliczenie z małżonkiem, powinni nadal wykazać się odpowiednią dozą skrupulatności oraz zarezerwować odpowiednią ilość czasu na pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.