Zmiany w przepisach – Jakie stawki dla stolarzy w 2017r?

Nikt z nas wykonując rzetelnie swoją pracę, nie chce być wykorzystywany. Wiadomo, iż chcemy godnie zarabiać i być docenianym przez swojego pracodawcę. Przecież nie po to przychodzimy każdego ranka, słuchamy poleceń przełożonych, by przy wypłacie zastanawiać się, co najpierw opłacić i czy wystarczy nam na jedzenie. Ten artykuł będzie poświęcony pracy i wynagrodzeniom dla stolarzy.

Co tak naprawdę robi stolarz w swojej pracy?

Stolarz to jeden z rzemieślników, który wykonuje produkty z drewna i usługi, które są związane z obróbką, montażem, okuwaniem i naprawą elementów związanych z drewnem. Stolarz musi znać swoją profesję od podstaw, musi posiadać wiedzę oraz doświadczenie, a wtedy bez problemu potrafi dobrać odpowiednie gatunki drewna, z których to wytwarza różne meble, elementy konstrukcji budowlanych i inne. Ponadto stolarz potrafi określić sposób konserwacji wytworzonych produktów, sposób ich lakierowania oraz łączenia ich z innymi materiałami.

Stolarz wykonuje też prace, które są związane z obróbką materiałów z drewna za pomocą narzędzi manualnych lub specjalistycznych maszyn i urządzeń. Jak wspomniano powyżej stolarz musi posiadać wiedzę jak te maszyny obsługiwać. Stolarz potrafi także zająć się innymi pracami, które są związane przede wszystkim z branżą meblarską, chodzi tutaj min.: o klejenie i okleinowanie elementów, wykańczanie powierzchni płaskich, montowanie okuć metalowych i wiele innych.

Jakie warunki należy spełnić, by zostać stolarzem?

Otóż do tego zawodu prowadzą dwie drogi – pierwszą z nich jest ukończenie zasadniczej szkoły zawodowej, lub technikum oraz zdanie egzaminów zawodowych. Drugą zaś, ukończenie wyższej uczelni przyrodniczej na kierunku technologia drewna. Jeżeli mamy ukończone studia wyższe, to jako absolwenci takiej uczelni możemy szukać zatrudnienia jako specjaliści w firmach, które zajmują się obróbką drewna, lub takich firmach, które należą do branży meblarskiej. Osoby będące stolarzami, można podzielić na dwie grupy, wówczas pomiędzy nimi zachodzi podział związany z wybraną specjalizacją tj.: stolarza warsztatowego lub montażysty.

Stolarz warsztatowy zajmuje się wytwarzaniem elementów drewnianych, które są przeznaczone zarówno dla branży meblarskiej, jak i też branży budowlanej. Montażysta to osoba, która jest zatrudniona na placu budowy, gdzie montuje drewniane elementy konstrukcji budowlanych. Pracodawcy od stolarzy wymagają przede wszystkim: wykształcenia, doświadczenia w zawodzie, a także cech personalnych oraz umiejętności efektywnej pracy w zespole.

Jak kształtują się zarobki stolarzy?

Płace stolarzy w naszym kraju są bardzo zróżnicowane. Od czego to zależy? Otóż wpływ na zarobki stolarzy z pewnością mają:
– wielkość firmy,
– kapitał firmy,
– wykształcenie,
– staż pracy,
– region zatrudnienia

Według danych statystycznych miesięczne wynagrodzenie całkowite na stanowisku stolarza wynosi 2 497 PLN brutto. Co drugi stolarz otrzymuje pensję od 1 944 PLN do 3 240 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych stolarzy zarabia poniżej 1 944 PLN brutto. Na zarobki powyżej 3 240 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych stolarzy.

Oprócz wynagrodzenia podstawowego niektórzy stolarze mogą liczyć na pewne benefity tj.: ubezpieczenie na życie (NNW) posiada 7% zatrudnionych w tym zawodzie, telefon komórkowy posiada 4%, a samochód służbowy jest do dyspozycji 2% stolarzy. Według statystyk stolarz w budownictwie zarabia 11 zł netto za godzinę swojej pracy. Niestety w warsztatach rzemieślniczych, szczególnie w małych miejscowość stolarze zarabiają wciąż najniższą krajową.

Jak sami widzicie, można mieć masę kwalifikacji, wykształcenie oraz znajomość zawodu, ale to nie podnosi naszych pensji, zwłaszcza w regionach Polski, które są uboższe od innych lub w małych miejscowościach, gdzie panuje duże bezrobocie.

Poradnik przygotowano wspólnie z producentem mebli ogrodowych (zobacz ofertę na stronie https://www.produktyogrodowe.pl/20-altanki-altany-ogrodowe-drewniane) firmą produktyogrodowe.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.