5 rzeczy, które pracodawca musi zapewnić pracownikom na hali

W wielu firmach pracownicy wykonują swoje obowiązki nie w wygodnych biurach, a na halach produkcyjnych. Do obowiązków pracodawcy należy zapewnienie im jak najlepszych warunków pracy. Nie jest to jego dobra wola, a kwestia wynikająca z przepisów prawa pracy.

Hale produkcyjne bywają różne. Niektóre są nowoczesne, doskonale wyposażone i mają świetne warunki do pracy. Inne natomiast, szczególnie hale powstałe kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu, pod względem warunków mogą pozostawiać wiele do życzenia. Pracodawca musi jednak dołożyć wszelkich starań, aby praca była jak najbardziej komfortowa i bezpieczna. Co musi zapewnić firma pracownikom na hali?

1. Odpowiednia temperatura

Bez względu na to, czy jest to biuro, czy hala produkcyjna, pracodawca musi zapewnić pracownikom możliwość wykonywania pracy w odpowiedniej temperaturze, której wysokość regulują przepisy prawa pracy. Zarówno zbyt niska, jak i wysoka temperatura może być przyczyną, że podczas kontroli z inspekcji pracy zostanie na pracodawcę nałożona kara.

2. Odzież ochronna

W halach produkcyjnych pracownicy wykonują swoje obowiązki w warunkach trudnych, a często również niebezpiecznych. W zależności od rodzaju produkcji, powinni więc mieć zapewnioną odpowiednią odzież ochronną, obuwie oraz różnego rodzaju akcesoria typu okulary czy słuchawki ochronne. Już pierwszego dnia pracy powinni być w to wszystko wyposażeni, a obowiązek zapewnienia pełnej ochrony podczas wykonywania pracy spoczywa na pracodawcy.

3. Woda i posiłki regeneracyjne

Jeśli pracownicy pracują w zbyt wysokiej lub za niskiej temperaturze, gdyż takie są wymagania procesu produkcji, należy im się woda w nieograniczonej ilości. Przy wykonywaniu szczególnie trudnych prac, które wiążą się z dużą utratą energii, pracodawca musi również zapewnić posiłki o odpowiedniej kaloryczności.

4. Sprawne i niezawodne maszyny

Nie można wymagać od pracowników, by pracowali przy maszynach, które są nie w pełni sprawne lub ich użytkowanie może zagrażać życiu i zdrowiu. Obowiązkiem pracodawcy jest dbanie o wszystkie urządzenia biorące udział w procesie technologicznym – konieczne jest dopilnowanie przede wszystkim prac serwisowych i konserwacyjnych, a także regularnych przeglądów.

5. Bezpieczeństwo

W pracy na hali najważniejsze jest bezpieczeństwo. Każdy pracownik ma prawo odmówić wykonania obowiązków zawodowych, jeśli wiążą się one z narażeniem zdrowia lub też życia. Pracodawca musi więc zadbać o to, by pomieszczenia były w pełni bezpieczne i nie stwarzały ryzyka wypadków przy pracy.

Hale produkcyjne i magazynowe to miejsca, w których pracuje coraz więcej osób, gdyż firmy ze względu na koszty coraz częściej inwestują właśnie w takie pomieszczenia. Planując rozwój firmy warto zadbać o to, by hala, która będzie służyła do codziennej pracy, była w pełni bezpieczna i wykonana zgodnie z najwyższymi standardami. Na rexbud.com.pl można znaleźć wysokiej jakości usługi budowlane, które zapewnią najlepszą jakość wykonanych obiektów. Wieloletnie doświadczenie, profesjonalna ekipa budowlana i działanie w zgodzie z najwyższymi standardami to gwarancja, że każdy inwestor będzie zadowolony z jakości usług.

Źródło: rexbud.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.