5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze opakowania do żywności
Wybór odpowiedniego opakowania do żywności jest kluczowy zarówno w kontekście prowadzonych działań reklamowych, jak i bezpieczeństwa i wygody klientów. Na rynku znajduje się całe mnóstwo produktów, które niestety nie spełniają najważniejszych norm, a także które nie posiadają wymaganych atestów. O jakich 5 rzeczach należy pamiętać podczas wyboru opakowania do żywności?
Opakowanie musi być skuteczne — to fakt!
Pojemniki na żywność najczęściej wykonywane są z tworzyw sztucznych. Produkty tego typu, które pochodzą od renomowanych producentów to gwarancja jakości, wytrzymałości i bezpieczeństwa dla ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego. Należy bowiem wiedzieć, że opakowania na żywność muszą przejść szereg testów, zanim zostaną dopuszczone do użytku publicznego. W rezultacie, jeśli dany produkt nie posiada odpowiednich certyfikatów, to lepiej zrezygnować z jego zakupu.
Warto wiedzieć, że pod pojęciem atestów kryje się znacznie więcej przydatnych informacji. Przede wszystkim, niektóre opakowania do żywności są wykonywane z tworzyw, które mogą zmieniać skład przechowywanego pożywienia. W konsekwencji, do produktów spożywczych dostają się szkodliwe dla zdrowia substancje, czego klient może nie być świadomy. Często też zmienia się smak pokarmu, a niekiedy jest on nawet niezdatny do spożycia. Słabej jakości pojemniki mogą się również nie nadawać do recyklingu. Ostatecznie więc traci na tym zarówno firma, jak i klient.
Świetną i sprawdzoną propozycją porządnego opakowania na żywność jest wiadro 20l (dostępne np. tutaj: https://www.plast-box.com/wiadro-okragle-11-2000-bis3/), które nie tylko dobrze wygląda, ale również jest wygodne w użyciu i przede wszystkim — bezpieczne. Wiadro 20l posiada też zintegrowane uchwyty, które opasują kołnierz, co sprawdza, że mogą być stosowane na automatycznych liniach rozlewu. Całość wyróżnia się na półkach sklepowych, wyraźnie eksponując produkt na tle konkurencji. Dzięki temu wiadro 20l znajduje zastosowanie nie tylko w branży spożywczej, ale również jako opakowania chemii budowlanej, gospodarczej czy użytkowej.
Funkcje dobrego opakowania
Dobre opakowanie do żywności powinno być wytrzymałe, wygodne i łatwe w transporcie. Kluczowe jest tutaj także bezpieczeństwo — produkt nie może ulec zniszczeniu i powinien zachować świeżość możliwie jak najdłużej. To wszystko zapewniają opakowania plastikowe.
Warto jednak pamiętać, że wysoka jakość i wytrzymałość produktu, to wciąż zbyt mało, aby przekonać do zakupu klientów. Dlatego też opakowanie powinno być ciekawe pod względem wizualnym, a także wygodne w codziennym użytkowaniu. Można wówczas postawić na charakterystyczny element, który odróżni nasz produkt od tych konkurencyjnych. Dobrym pomysłem jest też wyeksponowanie nazwy firmy lub logotypu.
Opakowanie do żywności powinno być też łatwe w transporcie i posiadać jedną ze standardowych wielkości. W przeciwnym razie mogą wystąpić trudności np. podczas załadunku i rozładunku, jak i w trakcie ustawiania produktów na półkach sklepowych. Na opakowaniu muszą się też znaleźć wszelkie oznaczenia, jakie są wymagane ze względów prawnych.