Aklimatyzacja nowego pracownika

Proces aklimatyzacji nowego pracownika jest bardzo ważny, gdyż to od niego zależy, czy zatrudniony zostanie na dłużej. Odpowiednie wprowadzenie do załogi oraz wdrożenie w obowiązki na wybranym stanowisku będzie rzutowało w przyszłości. Przede wszystkim na efektywność, poczucie przynależności i pewność wykonywanych zadań przez pracownika.

Przejrzyście skonstruowana oferta pracy

Już na etapie tworzenia przez dział HR ofert pracy i zamieszczania ich na portalach typu Pracuj.pl powinniśmy informować potencjalnego kandydata o wszelkich procesach wdrożeniowych do firmy. Dotyczy to okresu próbnego, a także wszelkich czynności podejmowanych na rzecz aklimatyzacji w przedsiębiorstwie.

Szczegółowa rozmowa rekrutacyjna

Informacje zawarte w ofercie pracy dotyczące aklimatyzacji w ramach przyjęcia nowego pracownika powinny być rozwijane na rozmowie rekrutacyjnej. Kandydat musi być powiadomiony o systemie wdrożeniowym, o tym, kto będzie jego opiekunem na czas próbny i w jaki sposób wyglądają pierwsze dni pracy.

Okres próbny

Obecnie wiele firm w ramach aklimatyzacji stawia na okres próbny. Trwa on z reguły do trzech miesięcy i jest połączony z nauką obowiązków na danym stanowisku. Wszelkie zadania wykonywane są pod okiem opiekuna, który udziela wskazówek i rad. Ponadto, wprowadza on nowego pracownika do załogi i przedstawia kolegom z poszczególnych działów. W czasie okresu próbnego liczy się przede wszystkim nauka i przystosowywanie do warunków panujących w zakładzie pracy. Dlatego nowy kandydat nie powinien być rozliczany zbyt surowo ze swoich błędów. Te, które popełni, powinny być omawiane i korygowane przy wsparciu opiekuna bądź wyznaczonej osoby.

Impreza integracyjna

Impreza integracyjna to doskonały, nieoficjalny sposób na aklimatyzację pracownika. Przejście z poziomu służbowego na prywatny w luźnej atmosferze może pomóc nowemu zatrudnionemu w poznaniu współpracowników oraz ogólnych zasad panujących w firmie.

Opublikowano wspólnie z serwisem: sukces-firmy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.