Jaka apteczka z wyposażeniem do firmy? Czy jest obowiązkowa?

Mówi się, iż “wypadki chodzą po ludziach” i nawet najostrożniejszej osobie, która wszystkie przepisy BHP ma w małym palcu, może przytrafić nie nieszczęśliwy wypadek – to czy była to kwestia nieuwagi, niewyspania, pośpiechu czy innych czynników, nie jest wtedy najważniejsze. Na miejscu wypadku kluczowe jest szybkie udzielenie pierwszej pomocy, dzięki której zraniony pracownik może zawdzięczać nie tylko zdrowie, ale nawet życie. Z tego powodu apteczka z wyposażeniem powinna znajdować się w każdym zakładzie pracy niezależnie od tego czy jest to biuro, sklep, hala produkcyjna, szkoła, etc., ponieważ bezpieczeństwo powinno być cenione wszędzie tak samo. Co powinna zawierać apteczka do firmy? Czy pracodawca ma obowiązek ją zapewnić? Co nie powinno się w niej znajdować? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.

Apteczka zakładowa a prawo – co mówią przepisy?

Apteczka zakładowa, do biura czy do firmy to relatywnie niewielki koszt – szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę fakt, iż obowiązek jej posiadania jest uregulowany prawnie. Mówią o tym dokładnie ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. (Kodeks pracy) oraz rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, nakładając na pracodawców obowiązek zapewnienia pracownikom środków do udzielenia pierwszej pomocy takich, jak właśnie apteczka do biura. Przepisy nie określają co taka apteczka do firmy powinna dokładnie zawierać, gdzie powinna być zlokalizowana ani w jakiej ma być ilości, jednak sam obowiązek jej posiadania jest realny. Skonsultowanie tego, co powinna zawierać apteczka z wyposażeniem jest wpisane w obowiązek pracodawcy – musi on uzgodnić tę kwestię z lekarzem opiekującym się pracownikami w danym zakładzie. Brak apteczki na terenie miejsca pracy wiąże się z grzywną wynoszącą od 1 do 30 tysięcy złotych.

zagrożenia w miejscu pracy

Czego nie powinna zawierać apteczka do biura?

Jak zostało to już wyżej powiedziane, apteczka do firmy nie ma określonej prawnie zawartości, jednak warto wiedzieć jakie przedmioty nie powinny się w niej znaleźć. Otóż apteczka zakładowa nie powinna zawierać płynów odkażających takich jak woda utleniona czy spirytus salicylowy, ponieważ mogą one spowolnić gojenie się ran, powodować podrażnienia oczu i błon śluzowych czy wysuszać skórę. Następną rzeczą, której nie powinna zawierać apteczka do biura są leki stosowane doustnie takie jak krople żołądkowe, środki przeciwbólowe czy leki dostępne na receptę, gdyż mogą one stanowić zagrożenie (np. wywołać reakcję alergiczną) przy zażyciu bez konsultacji z lekarzem. Dobra apteczka z wyposażeniem cechuje się także brakiem waty czy ligniny, które mogą dodatkowo zabrudzić ranę – zamiast nich należy stosować jałowe gazy.

Apteczka z wyposażeniem – różne rodzaje w sklepie POL-POŻ

Jak już wiadomo, apteczka do biura to konieczność, której unikanie może kosztować dziesiątki tysięcy złotych, które lepiej jest przeznaczyć na zadbanie o bezpieczeństwo pracowników, rozwój firmy czy nowe wyposażenie. Apteczka zakładowa to także niewielki wydatek w porównaniu do kosztów odszkodowań wynikłych z przegrania sprawy sądowej z brakiem środków pierwszej pomocy na terenie zakładu pracy. Dobrze jest temu zapobiec i umieścić apteczki w widocznych, łatwo dostępnych miejscach, aby pracownicy mogli skorzystać z nich w razie potrzeby. Wszystkie dostępne apteczki pierwszej pomocy oraz oferowane do nich wyposażenie obejrzeć można pod adresem: https://sklep-ppoz.pl/Apteczka-do-firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.