Aranżacja salonu skrojona na Twoje potrzeby

Salon to pomieszczenie, w którym spędzamy codziennie dużo czasu i zazwyczaj wiąże się to z wypoczynkiem, choć nie tylko. To właśnie z tego względu tak istotna jest jego właściwa aranżacja. Co to jednak oznacza?  Przede wszystkim, dopasowanie do naszych indywidualnych potrzeb.

Pokój dzienny a podział na strefy

Ważnym etapem urządzania salonu jest wyznaczenie w nim różnych stref funkcjonalnych, w których domownicy będą mogli oddawać się różnym czynnościom. Mogą to być takie strefy jak wypoczynkowe, jadalna czy sypialna. Podział ten będzie miał szczególne znaczenie w przypadku mniejszych mieszkań. Jakie zasady zatem mieć tu warto na uwadze?

Stół dobrze jest usytuować przy jednej ze ścian, co ułatwi dodatkowo wydzielenie tej części. Dużą rolę będą odgrywać tu wszelkie kanapy czy sofy, który przy odpowiednim ustawieniu będą z powodzeniem funkcjonować jako umowna granica. Szczególnie ciekawie mogą tu prezentować się narożniki. Czasami również w pokoju dziennym musimy wyznaczyć miejsce do pracy, gdy nie możemy przeznaczyć na to osobnego pomieszczenia. Wówczas, poza poręcznym biurkiem, na pewno przyda się nam krzesło obrotowe, które zagwarantuje nam komfort oraz swobodę. Obie te cechy są w końcu kluczowe, gdy musimy skupić się na wypełnieniu naszych obowiązków.

Postaw na funkcjonalność mebli

Aranżacja wnętrz wielu osobom kojarzy się głównie ze względami estetycznymi. Tymczasem, należy pamiętać o funkcjonalności i dotyczy to także salonu. Tutaj ponownie docenimy to zwłaszcza wtedy, gdy mamy dostępną niewielką przestrzeń, choć warto zaznaczyć, że nawet większe pomieszczenia powinny być wykorzystane do maksimum swoich możliwości.

Podstawowym meblem, który może odznaczać się wielofunkcyjnością są oczywiście kanapy oraz narożniki. Sprawdzą się one zarówno przy wypoczynku, jak i w charakterze łóżka. Na uwagę zasługują też szafy narożne, które z powodzeniem mogą wpasować się w wystrój niemal każdego pokoju, w tym rzecz jasna i salonu. Tym, co je wyróżnia jest nie tylko ich konstrukcja, ale i wyjątkowo duża pojemność. Ciekawą propozycją są tu modele z zamontowanymi lustrami, które pełnią funkcję praktyczną i ozdobną, a nawet mogą optycznie powiększać pokój. Duża różnorodność materiałów pozwoli z łatwością znaleźć coś dla każdego. Co więcej, dostępne są również modele szaf narożnych przeznaczone do zabudowy, co daje jeszcze większe możliwości dopasowanie do różnych stylizacji.

Aranżacje wnętrz a rola koloru

Nie ulega wątpliwości, że barwy mają ogromny wpływ na to, jak postrzegamy określone obiekty i jak czujemy się w ich otoczeniu. To właśnie z tego względu powinniśmy to mieć też na uwadze, przy urządzaniu naszego domu czy mieszkania. Jakie kolory zatem sprawdzą się najlepiej w salonie i jak do tego mają się meble do pokoju dziennego?

O ile w przypadku kuchni czy sypialni zaleca się wybieranie jednych odcieni, a unikanie innych, o tyle w przypadku salonu mamy sporą dowolność uzależnioną tak naprawdę wyłącznie od naszych preferencji. Należy nadmienić tu jednak, że decydując o kolorystyce jakiegokolwiek pokoju, powinniśmy mieć na uwadze kilka parametrów. Pierwszym z nich jest wielkość pomieszczenia. Jasne kolory, zwłaszcza te chłodniejsze, optycznie powiększają wnętrze. Naturalnie, nie oznacza, że nie możemy wówczas zdecydować się na ciemniejsze propozycje. Pamiętajmy jedynie, aby meble wówczas były raczej jasne. Taki kontrast pomoże zarazem ocieplić aranżację.

Ponadto, dużo będzie oczywiście zależało od konkretnego stylu, na jaki się zdecydujemy. Nieco inne zasady będą obowiązywać w przypadku stylu skandynawskiego, industrialnego, a jeszcze inne w stylu nowojorskim. Tutaj potrzebą, która musi zostać spełniona, jest zadowolenie naszego gustu.

Salon w większości przypadków stanowi centrum naszego domu. Z tego względu, jego aranżacja powinna być dobrze przemyślana. Nie zapominajmy, że pełni on także funkcję reprezentatywną. Dzięki praktycznym meblom do pokoju dziennego i estetycznej spójności stworzymy przestrzeń idealną zarówno do pracy, jak i wypoczynku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.