Audyt odpadów spożywczych – niezbędnik w każdej restauracji

Prowadzenie działalności gastronomicznej wymaga dużej ilości myślenia. Musisz zamówić składniki na czas, zrównoważyć swoje finanse i zarządzać swoim personelem w natłoku innych spraw. Równie ważne jak rozważenie tego, jakie jedzenie przygotowujesz jest aby pomyśleć o tym, co dzieje się z jedzeniem, które nie zostało zjedzone. Według  danych nasz kraj produkuje około 70 miliardów ton odpadów spożywczych każdego roku.

To jest też coś, na co zwracają uwagę Twoi klienci, o czym świadczą statystyki z badań dotyczących odpadów spożywczych. 72% badanych gości w restauracjach stwierdziło, że zależy im na sposobie obchodzenia się z odpadami spożywczymi. 47% jest na tyle zaniepokojonych, że byliby gotowi wydać więcej pieniędzy na jedzenie w miejscu, które aktywnie próbuje zmniejszyć produkcję żywności. To sprawia, że jeszcze ważniejsze jest znalezienie sposobów na zmniejszenie marnotrawstwa żywności w Polsce.

Co to jest audyt odpadów spożywczych?

Pierwszym krokiem do ograniczenia marnotrawstwa jest sprawdzenie, ile i czego marnujesz. Podstawowym celem audytu odpadów jest określenie, skąd pochodzą odpady – abyś mógł znaleźć sposoby na ich zmniejszenie.

Jak przeprowadzić audyt odpadów żywnościowych?

Istnieją dwa główne czynniki, które należy wziąć pod uwagę, śledząc marnowanie żywności. Musisz zastanowić się, ile jedzenia się marnuje i ile osób odwiedza Twoją restaurację. Gromadząc dane dla obu tych zmiennych, możesz lepiej zrozumieć, jakie jest twoje największe źródło marnotrawstwa.

System dzienników żywności

Przekaż swoim pracownikom prosty arkusz papieru, na którym mogą zapisywać:

  • co jest wyrzucane
  • dlaczego jest wyrzucane
  • ile się marnuje

Alternatywnie istnieją systemy śledzenia odpadów, które wykorzystują specjalnie zaprojektowaną skalę z terminalem dotykowym i oprogramowaniem komputerowym w celu dokładanego śledzenia ilości wyrzucanego jedzenia – bez kłopotów związanych z klasycznym zapisywaniem.

Pamiętaj też o prowadzeniu drugiego systemu dzienników na odpady pokonsumpcyjne. Tego typu odpady są znacznie trudniejsze do kontrolowania, ponieważ ostatecznie, jeśli ten maluch przy stole nr 3 nie chce brokułów zamówionych przez matkę, jest duża szansa na to, iż zostaną nietknięte. Warto jednak ocenić, co jest wyrzucane i ile to kosztuje. Zebranie jak największej ilości danych, które jest możliwe, pomoże ci, jeśli chodzi o dokonanie zmian w sposobie obchodzenia się z marnowaniem żywności i pomoże stwierdzić, czy urządzenia takie jak rozdrabniacze odpadków faktycznie będą potrzebne w Twojej restauracji.

Szukaj rozwiązań w zakresie odpadów żywności

Kiedy już wiesz, co się marnuje, porozmawiaj ze swoim personelem i spróbuj wymyślić sposoby na ulepszenie. Co ma największy wpływ na marnowanie żywności w Twojej kuchni? Dlaczego wyrzucane są określone elementy? Oto pytania, które powinny znajdować się w trakcie rozważań, gdy patrzysz na dane. Łatwym sposobem myślenia o kolejnych krokach, jakie należy wprowadzić celem zmniejszenia ilości odpadów jest rozbicie ich na różne kategorie np. odpady przedprodukcyjne – żywność, która nawet nie wychodzi z kuchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.