Automatyka przemysłowa – falowniki średniego napięcia w układach napędowych

 

 

Prowadzenie procesów przemysłowych jest znacznie bardziej efektywne wtedy, gdy towarzyszy im nowoczesna automatyka. W systemach napędowych zastosowanie mają wówczas bezpośrednie przemienniki częstotliwości, czyli falowniki. Co warto o nich wiedzieć?

 

Czym jest bezpośredni przemiennik częstotliwości?

Przemienniki częstotliwości, czyli falowniki to urządzenia, których zadaniem jest przekształcenie napięcia przemiennego na określoną częstotliwość – z napięcia przemiennego na stałe. Wytwarzane za pomocą falownika napięcie stałe służy wówczas do wytwarzania napięcia z częstotliwością regulowaną, którą można zasilać silniki elektryczne.

 

W tym celu wykorzystywane są także bezpośrednie przemienniki częstotliwości średniego napięcia, które umożliwiają współprace z prądami charakteryzującymi się średnim napięciem.

 

Budowa przemienników częstotliwości średniego napięcia to cztery współpracujące ze sobą elementy:

  • prostownik
  • część mocy
  • układ sterowania i nadzoru
  • układ pośredni

 

W jakim celu stosowane są falowniki średniego napięcia?

Jak wskazano wcześniej, bezpośrednie przemienniki częstotliwości, podobnie jak inne falowniki, mają zastosowanie w systemach automatyki. Obecnie używane są one bardzo często w różnych zakładach przemysłowych, głównie w miejscach, gdzie konieczne jest wykorzystanie napędu.

 

Z falownikami można spotkać się między innymi w urządzeniach prowadzących mieszanie, miksowanie, przesuwanie. Są one używane przykładowo w zautomatyzowanych liniach produkcyjnych.

 

Właściwie dobrane bezpośrednie przemienniki częstotliwości współpracujące z innymi elementami pozwalają na uzyskanie bardzo dobrych efektów – zapewniają wydajną pracę, oszczędzają energię, pomagają w poprawie jakości prac, redukując ryzyko uszkodzenia produktów.

 

Gdzie zamówić bezpośrednie przemienniki częstotliwości?

Urządzenia jak bezpośrednie przemienniki częstotliwości można zamawiać w firmach zajmujących się automatyką przemysłową. Swoim klientom zapewniają kompleksową obsługę, która obejmuje między innymi zaprojektowanie instalacji automatyki oraz jej montaż.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.