Ogólne badanie moczu – jak nie pomylić go z innymi?

Analiza moczu jest powszechnym testem stosowanym do analizy zawartości i składu chemicznego moczu. Chociaż jest to standardowo wykonywane przed operacją w celu zidentyfikowania problemów z nerkami, w gabinecie lekarskim można zastosować analizę moczu, jeśli podejrzewa się:

  • zakażenie nerek,
  • zakażenie dróg moczowych,
  • inne zaburzenie związane z moczem.

Analiza moczu nie powinna być mylona z badaniem moczu pod kątem narkotyków, stosowanym w celu wykrycia niedawnego nielegalnego zażywania narkotyków lub testem ciążowym w domu, stosowanym do wykrywania hormonu ciążowego hCG w moczu.

Cel testu

Drogi moczowe składają się z nerek, moczowodu, pęcherza i cewki moczowej. Jego podstawowa rola polega na filtrowaniu odpadów i regulacji równowagi wody, elektrolitów, białek, kwasów i innych substancji w organizmie.

Jeśli jakakolwiek część tego układu zostanie uszkodzona lub zaburzona, zmieni to skład chemiczny i / lub objętość moczu. Zatem badania ogólne moczu jest bezpośrednim sposobem oceny tych zmian.

Chociaż analiza moczu nie jest diagnostyczna (co oznacza, że nie może ustalić przyczyny choroby), może sugerować charakter choroby i może być wykorzystana do wsparcia diagnozy. Analiza moczu może być również wykorzystana do monitorowania i zarządzania szerokim zakresem zaburzeń, w szczególności zaburzeń nerek. Wśród tych wszystkich zastosowań analiza moczu może być wykorzystana do aspektów, takich jak:

  • Pomaga zdiagnozować schorzenia, takie jak zakażenie układu moczowego (UTI), kamienie nerkowe, niekontrolowana cukrzyca, przewlekła choroba nerek, ostra niewydolność nerek, policystyczna choroba nerek i zapalenie nerek (kłębuszkowe zapalenie nerek).
  • Badanie przesiewowe w kierunku chorób nerek, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego (nadciśnienia), chorób wątroby i innych stanów związanych z układem moczowym.
  • Monitorowany postęp choroby i odpowiedź organizmu na leczenie niewydolności nerek, nefropatii cukrzycowej, toczniowego zapalenia nerek i zaburzeń czynności nerek związanych z nadciśnieniem tętniczym.
  • Gdy przed operacją należy przeprowadzić przedoperacyjną ocenę czynności nerek.
  • Monitorowanie nieprawidłowości ciąży, w tym między innymi infekcję pęcherza lub nerek, odwodnienie, stan przedrzucawkowy i cukrzycę ciążową.

Rodzaje

Kiedy mówimy o analizie moczu, zwykle zakładamy, że oznacza to sikanie do kubka w gabinecie lekarskim. W rzeczywistości jest to tylko jeden ze sposobów przeprowadzania analizy moczu w praktyce klinicznej.

Analiza moczu może dotyczyć kwestii, takich jak kompletna analiza moczu przeprowadzona w laboratorium w celu oceny właściwości fizycznych, chemicznych i mikroskopowych moczu. Inną opcją jest tzw. szybka analiza moczu przeprowadzona w gabinecie lekarskim przy użyciu pasków testowych do rutynowego sprawdzania częstych nieprawidłowości nerek. Ale jest też 24-godzinne pobieranie moczu, podczas którego mocz jest zbierany w ciągu 24 godzin, aby zapewnić lekarzowi wyraźniejszy obraz ogólnej czynności nerek, w tym wydajności i składu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.