Farba do betonu – dlaczego warto jej użyć?

Wykonanie ściany z nawet najlepsze jakości betonu nie sprawi, że nasza konstrukcja będzie odporna w 100%. Beton, mieszanki kruszywa i cementu na skutek działania czynników atmosferycznych ulegają bezlitosnej korozji. Jedyną skuteczną metodą ich zabezpieczenia jest użycie odpowiednich produktów. Farba do betonu nie tylko uodporni powierzchnię na uszkodzenia chemiczne i mechaniczne, ale także zapobiegnie pyleniu. Takie rozwiązania sprawdzą się również w przypadku betonowych podłóg. Choć im raczej nie grozi kontakt z deszczem, farba przemysłowa ograniczy wchłanianie brudu, dzięki czemu łatwiej nam będzie utrzymać posadzkę w czystości.

Farba do betonu – dla ścian, konstrukcji i nagrobków

Dobrym rozwiązaniem jest użycie farb akrylowo-silikonowych, które są wodorozcieńczalne. Pełnią one nie tylko funkcję ochronną, ale i dekoracyjną. Produkty wysokiej jakości charakteryzują się przede wszystkim dobrą przyczepnością do podłoża. Jakie powierzchnie powinna pokryć farba do betonu? Zaliczają się do nich chociażby ogrodzenia, które są nieustannie narażone na kontakt z deszczem i śniegiem. Podobnie inne elementy betonowe, znajdujące się na zewnątrz, jak np. figury dekoracyjne czy betonowa galanteria, wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Z większych powierzchni należy wymieć ekrany betonowe, fasady budynków oraz chodniki. Zaleca się również pokrycie specjalną farbą elementów betonowych wewnątrz pomieszczeń. Zaliczają się do nich głównie posadzki i ściany. Nie zapominajmy także o nagrobkach. Jeśli są one wykonane z betonu, farba pomoże nam uchronić je przed erozją i matowieniem oraz spowolni efekt „starzenia”.

Najpierw przygotowanie, potem farba do betonu

Zanim przystąpimy do malowania, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie. Ściana bądź posadzka powinny być wysezonowane i starannie oczyszczone. Upewnijmy się, że nie ma na niej plam, złuszczającej się warstwy malarskiej czy kurzu. Jeśli zauważymy ślady wilgoci, wstrzymajmy się z etapem malowania i zadbajmy o gruntowne wysuszenie powierzchni. Do czyszczenia najlepiej użyć wody pod ciśnieniem z detergentem. Może się zdarzyć, że plamy będą odporne na usuwanie. Wtedy zastosujmy miejscowo produkty odtłuszczające. Farba do betonu powinna mieć jak najlepszą przyczepność. Sposobem na jej zwiększenie jest szlifowanie. Matową powierzchnię możemy otrzymać mechanicznie, za pomocą piaskowania lub środkami chemicznymi. Sypiące się, kruche ściany warto wcześniej zaimpregnować. Upewnijmy się także, czy miejsce przeznaczone do malowania nie jest zaatakowane przez grzyby. Dezynfekcja jest wówczas nieunikniona. Farby do betonu nie nadają się również do powierzchni porośniętych mchem czy algami.

Farba do betonu – jak jej używać?

Przed rozpoczęciem prac malarskich farbę należy tradycyjnie wymieszać. Przy pierwszym malowaniu zalecane jest rozcieńczenie produktu. Drugi etap można już wykonać farbą nierozcieńczoną, której powinny wystarczyć dwie lub trzy warstwy. Nie można zapomnieć od odpowiedniej przerwie czasowej między kolejnymi warstwami. Zanim ponownie chwycimy pędzel czy wałek do ręki, odczekajmy przynajmniej godzinę. Czas wysychania zależy od temperatury, może się zatem zdarzyć, że ulegnie wydłużeniu. Jeśli mamy do pomalowania ogrodzenie, a na zewnątrz panuje zima, wstrzymajmy się z pracami. Nakładanie farby w temperaturze poniżej 5°C nie zagwarantuje nam oczekiwanego efektu. Jedną z wygodniejszych form malowania jest natrysk. Rozwiązania pneumatyczne lub hydrodynamiczne pozwalają na wygodne i szybkie wykonanie pracy. Dla zwolenników tradycyjnych narzędzi zostaje oczywiście pędzel lub wałek.

Farba do betonu a dobór kolorów

Farba do betonu nie tylko chroni powierzchnie, ale także nadaje im estetyczny wygląd. Jeśli mamy do pomalowania galanterię betonową, jak rzeźby czy dekoracje ogrodowe, warto zdecydować się na odcienie metaliczne. Z kolei elementy użytkowe najlepiej prezentują się w klasycznych kolorach, jak czarny, biały, szary czy czerwony. Oczywiście możemy skusić się na nieco żywsze odcienie i wybrać coś z palety błękitów, zieleni czy żółci. W ostatnich latach ogromną popularnością cieszą się ciepłe kolory w tonacji piasku, miedzi, brązu czy ochry.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.