Bezpieczna praca z podnośnikiem nożycowym

Planując jakiekolwiek prace na wysokościach należy zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo osób wykonujących te prace. Jednym ze sprawdzonych i wygodnych rozwiązań są podnośniki nożycowe, które są dosyć proste w użytkowaniu. Są też świetną, ruchomą alternatywą dla rusztowania, co znacznie ułatwia pracę na wysokościach zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków.

Podnośniki nożycowe to maszyny poruszające się na niewielkich kołach, wyposażone w silnik elektryczny. Są sterowane za pomocą specjalnych pilotów. Na dole podnośnika znajduje się podstawa, na której umieszczona jest wygodna, szeroka platforma otoczona balustradą. Można dzięki niej wynieść na wysokość zarówno osoby, jak i sporo urządzeń czy sprzętu potrzebnego do pracy. Platformę podnosi się do góry za pomocą rozkładanych podnośników, które są złożone ze skrzyżowanych nożycowo profili. Cała konstrukcja jest wygodna w użytkowaniu, stabilna i bezpieczna. Można ją bez problemu wykorzystywać d pracy na elewacjach budynków, ma też zastosowanie w dużych magazynach.

Wygodna praca na wysokościach

Nowoczesne podnośniki nożycowe są praktyczne, funkcjonalne, świetnie zaprojektowane i spełniają wszystkie zasady bezpieczeństwa oraz ergonomii pracy. Dobrej klasy podnośniki mają udźwig ponad 200 kilogramów, dzięki czemu wyniosą na górę nie tylko pracownika, ale również sporo ciężkiego sprzętu. Takie rozwiązanie przyspiesza znacznie prace, gdyż robotnicy nie muszą wędrować po rusztowaniach na piechotę ani wnosić ciężkiego sprzętu siłą własnych rąk.

Dużą zaletą podnośników nożycowych jest możliwość wyniesienia platformy na sporą wysokość, nawet kilkunastu metrów. Trzeba jednak pamiętać, że praca na wysokościach na platformie należy do zajęć bardzo niebezpiecznych. Należy więc wykonywać ją w sposób odpowiedzialny i bezpieczny, gdyż ryzyko upadku z takiej wysokości jest dosyć spore, a jednocześnie może skutkować bardzo poważnymi uszkodzeniami ciała.

Tylko przeszkoleni pracownicy

Do obsługi podnośników nożycowych, podobnie jak do obsługi wszystkich innych ciężkich maszyn, konieczne jest przeszkolenie pracownika. Obsługiwane różnych model i typów podnośników może bowiem różnić się, zawsze więc pracownik musi przejść szkolenie na tej maszynie, na której później będzie wykonywał pracę. Operator podnośnika musi znać wszystkie jego parametry, takie jak udźwig, wysokość, na którą można wynieść platformę czy inne. Dzięki temu będzie mógł zadbać o bezpieczeństwo osoby, która znajdować się będzie na tej platformie.

Planując wykorzystanie do pracy podnośników nożycowych, należy zadbać o to, by maszyny pochodziły od sprawdzonych  renomowanych dostawców, były sprawne technicznie i spełniały wszystkie wymogi dotyczące bezpieczeństwa pracy. Firma Drosam to sprawdzony dostawca najwyższej klasy maszyn, które doskonale sprawdzają się w warunkach zewnętrznych i wewnętrznych, są stabilne, bezpieczne, a jednocześnie bardzo ułatwiają codzienną pracę na budowie, w magazynie i w innych warunkach, gdzie konieczne jest dostanie się na określoną wysokość.

Polecamy:
Dobre warunki w pracy w Holandii? To nie mit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.