Bezrobocie w Nowym Sączu na bardzo niskim poziomie

W ciągu ostatnich kilku lat diametralnie zmieniły się warunki panujące na rynku pracy w wielu polskich miastach i regionach. Jeszcze kilka lat temu narzekaliśmy na brak pracy, a zakłady mogły przebierać spośród setek, a nawet tysięcy CV kandydatów na pracowników. Teraz wszystko się zmieniło – za sprawą poprawiającej się koniunktury rynkowej oraz rosnącej liczbie wyjazdów do pracy młodych Polaków za chlebem za granicę. Nie ulega wątpliwości, że m.in. w Małopolsce brakuje rąk do pracy.

Niskie bezrobocie w Nowym Sączu

Według informacji z Powiatowego Urzędu Pracy w Nowym Sączu, pod koniec marca 2018 roku stopa bezrobocia rejestrowanego w tym małopolskim mieście wynosiła zaledwie 4,1 proc. To oznacza spadek stopy bezrobocia w Nowym Sączu o 0,1 proc. w stosunku miesiąc do miesiąca. Na tle całego województwa małopolskiego to bardzo dobry wynik, ponieważ tu stopa bezrobocia w marcu wynosiła 5,4 proc., podczas gdy w całym kraju szacowano ją na 6,6 proc.

Eksperci twierdzą, że bezrobocie poniżej granicy 5 proc. jest naturalne i w większości osoby zarejestrowane w urzędach pracy jako bezrobotne nie pracują, ponieważ nie chcą pracować lub nie zależy im na podjęciu pracy zawodowej.

Pracodawcom jest obecnie bardzo trudno znaleźć pracowników do swoich zakładów pracy. Muszą podejmować zmasowane działania rekrutacyjne, aby mieć szansę na pozyskanie pracownika – niekoniecznie takiego, który spełnia wszystkie ich oczekiwania, ale chociaż osobę, która będzie chciała pracować i wykaże gotowość do przeszkolenia, aby mogła zajmować konkretne stanowisko pracy.

Jak pracodawcy szukają nowych pracowników?

Głównym źródłem ofert i CV pracowników są obecnie portale ogłoszeniowe. W Nowym Sączu pracodawcy szukają pracowników między innymi za pośrednictwem strony: https://ogloszenia.nowysaczweb.pl/kategoria/praca/. Znajdziemy tam oferty z różnych branż. Pracodawcy poszukują między innymi asystenta ds. koordynowania projektu unijnego, pracownika fizycznego do czyszczenia dachów płaskich – z gwarantowanym wynagrodzeniem w granicach od 6 do 8 tys. zł, czy pracowników budowlanych i pomocników do pracy na stałe, z pensją od 3 do 5 tys. zł. Poszukiwani są sprzedawcy, operatorzy maszyn ciężkich, w tym koparek oraz kierowcy. W całej Polsce brakuje pracowników branży transportowej i Nowy Sącz nie jest przy tym wyjątkiem.

Innym sposobem pozyskania pracownika może być uczestnictwo w targach pracy i przedsiębiorczości. Odbywały się one w Nowym Sączu 25 maja 2018 roku. Wydarzenie Targi Pracy, Edukacji i Przedsiębiorczości cieszyły się dużym zainteresowaniem wystawców i odwiedzających.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.