BIM a nowe zawody pojawiające się na rynku

Koncepcja modelowania informacji o budynku stymuluje rynek do znaczących zmian, którym poddawane są branże biorące czynny udział w procesie inwestycyjnym. Intensyfikacja wdrażania oraz rozwijania rozwiązań z zakresu BIM wpływa w sposób istotny na rynek pracy, a także na strukturę stanowiskową w szeroko rozumianym sektorze budowlanym.

Nowo wytwarzane stanowiska zależne są od typu i wielkości firmy oraz poziomu wdrożenia i wykorzystywania oprogramowania BIM przez przedsiębiorstwo.

Powstawanie nowych zawodów uwzględnia również m.in. strukturę i organizację wewnątrz firmy, rodzaje tworzonych projektów oraz sposób ich tworzenia. Różnych nowych zawodów związanych z BIM należy oczekiwać wśród: deweloperów, biur projektowych, wykonawców, czy inwestorów.
Wiele spośród nowo powstałych stanowisk odznacza się kompetencjami o powiązanym – a często identycznym – zakresie obowiązków. Nowe stanowiska tworzone są przez łączenie lub wydzielenie zakresu kompetencji z innych stanowisk.

Stanowiska wytworzone na bazie koncepcji BIM

Spośród wielu nowych stanowisk opartych na rozwiązaniach z zakresu BIM, znaczna część z nich nie jest odpowiednio zdefiniowana w dokumentach, wytycznych, regulacjach czy w dostępnej literaturze. Niemniej jednak nomenklatura podziału stanowisk oparta jest przede wszystkim na zakresie zadań i obowiązków pracowników.

BIM Lead Designer/BIM Modeler

Stanowisko, którego kompetencje oparte są na tworzeniu trójwymiarowych modeli zgodnych z wymaganiami konkretnej branży. Tworzone modele muszą spełniać wymagania koordynacyjne i standaryzujące BIM, a także zasady standaryzacji plików IFC. Konieczna jest umiejętność przygotowywania i generowania dokumentacji na bazie stworzonego modelu.

Koordynator BIM

Osoba na tym stanowisku koordynuje współpracę wielobranżową w konkretnym wycinku projektu. Koordynator BIM odpowiada za zgodność i spójność modelu w ramach konkretnej, wydzielonej części, tym samym wykrywając wszelkie nieprawidłowości i kolizje. Koordynator kontroluje tworzenie modelu przez wzgląd na wymagania inwestora, a także weryfikuje harmonogram poszczególnych etapów prac.

Analityk BIM

Stanowisko analityka obejmuje przede wszystkim opracowywanie i przygotowywanie analiz na bazie wytworzonego trójwymiarowego modelu 3D. Niemniej jednak stanowisko Analityka BIM obejmuje także specjalistów tworzących harmonogramy prac, kosztorysy, organizujących place budów, czy tworzących symulacje modeli inwestycji.

Menadżer interfejsu BIM

Osoby zatrudnione na tym stanowisku współtworzą model BIM. Do ich obowiązków należy nadzór i określanie standardów stosowanych w procesie projektowym. Stanowisko to prezentuje dość wąski zakres obowiązków.

Konsultant BIM

Osoba odpowiedzialna za zdefiniowanie oczekiwań i założeń związanych ze wdrożeniem BIM do struktury przedsiębiorstw. Dzięki pracy konsultanta możliwe jest wybieranie optymalnych rozwiązań z zakresu modelowania informacji o budynku dla organizacji, a także precyzyjne określenie zysków i zagrożeń przy ocenie ofert projektowych.

Jeden komentarz dla wpisu: “BIM a nowe zawody pojawiające się na rynku

  • 13 maja 2018 at 13:10
    Permalink

    Byłem bardziej niż zadowolony że wyszukałem ten artykuł w sieci. Chcę chociaż wyrazić uznanie za twój trud. Po prostu super. Ja niewątpliwie będę polecał to miejsce i częściej wpadał aby poczytać nowe rzeczy

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.