Branża medyczna na polskim rynku pracy

Mnogość kierunków, jak i dostępność branż na polskim rynku jest spora. Wydaje się, że stałym i jednak niesłabnącym zainteresowaniem wśród polskich obywateli cieszy się branża medyczna. Dodatkowo wraz z rozwojem technologii i nauki, dostępnych jest znacznie więcej zawodów.

Zawody medyczne

Praca to miejsce, w którym spędzamy sporo czasu w życiu dlatego warto wybrać zawód łączący nasze zainteresowania i potrzeby wyższe (jak chęć pomocy). Najbardziej znanym zawodem w branży medycznej jest lekarz, który dziś zajmuje się ściśle określoną specjalizacją (przykładowo – medycyną rodzinną, okulistyką czy alergologią) w porównaniu do lat minionych, zwłaszcza początków medycyny. Należy podkreślić, że tytuł lekarza nosi również stomatolog i weterynarz, czyli odpowiednio lekarz stomatologii i lekarz weterynarii. Pośród innych zawodów można wymienić także:
pielęgniarkę z wykształceniem średnim i wyższym,
technika elektroradiologii z wykształceniem średnim i wyższym,
farmaceutę i technika farmaceutycznego,
diagnostę laboratoryjnego i technika laboratoryjnego,
dietetyka i doradcę żywieniowego,
optyka i optometrystę,
fizjoterapeutę z wykształceniem średnim i wyższym,
ratownika medycznego.
Obecnie coraz więcej jest zawodów, które znajdują się na pograniczu dwóch lub więcej dziedzin. Do takich medycznych, ale i interdyscyplinarnych dziedzin można zaliczyć zawód: biotechnologa, czy biochemika, ale i przedstawiciela handlowego, inżynierów zajmujących się montażem, serwisem i naprawą sprzętu medycznego.

Praca w branży medycznej

Tak jak i typy zawodów są bardzo zróżnicowane pod względem wykonywanych czynności w branży medycznej, tak i rynek pracy oraz dostępne oferty pracy tworzą wiele możliwości. Liczba miejsc, gdzie można znaleźć zatrudnienie w zawodzie medycznym jest spora i wśród nich należy wymienić między innymi:
szpitale powiatowe, wojewódzkie czy kliniczne,
apteki i punkty apteczne,
prywatne placówki lecznicze,
przychodnie zdrowia,
i wiele innych miejsc.

W zależności od typu placówki oferty pracy można znaleźć na stronie internetowej danej placówki, ale również w zasobach Powiatowego Urzędu Pracy. Jednak wiele pracodawców stawia na nowoczesne rozwiązania i umieszcza ogłoszenia o pracę na portalach oferujących pracę, takich jak Pracuj.pl . W tej branży funkcjonuje jeszcze dobry zwyczaj, który polega na samodzielnym poszukiwaniu pracy bezpośrednio u wybranego pracodawcy. Zwłaszcza, jeśli potencjalnemu pracownikowi zależy na wybranej dziedzinie wiedzy lub kierunku rozwoju, jaki obrała dana jednostka.

Polecamy:
Czy stomatolog może zostać lekarzem medycyny estetycznej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.