Cechy dobrego portfolio

Portfolio to ważny element w branżach artystycznych. Dokument powinien być dołączany do CV i Listu Motywacyjnego. W ten sposób potencjalny pracodawca będzie mógł zobaczyć, jak duże są nasze kwalifikacje i w jakim stopniu rozwinęliśmy zmysł kreatywności. Dobre portfolio powinno mieć kilka cech, dzięki którym będzie wartościowe.

1. Aktualność

Dobre portfolio jest przede wszystkim aktualne. Zawiera nasze obecne prace, dając do zrozumienia, iż cały czas tworzymy i mamy styczność z branżą. Ta aktualność powinna wyrażać się stosowaniu metod uznawanych obecnie za topowe oraz nawiązywanie do czasów i trendów współczesnych. Dobrze, gdy da się osadzić poszczególne projekty na linii czasowej i pokazać tym samym nasz progres. Potencjalny pracodawca widzi wówczas, jak bardzo się rozwinęliśmy i czy mamy predyspozycje ku dalszemu szlifowaniu warsztatu.

2. Najlepszy z najlepszych

Prace do portfolio powinny być wybierane z kategorii najlepszych. Reprezentują w ten sposób nasze najlepsze cechy i podkreślają naszą ogromną kreatywność. Przede wszystkim portfolio powinno składać się z projektów nagradzanych w konkursach. Później w hierarchii są prace dyplomowe, prace tworzone w ramach kursów i szkoleń. Na samym końcu powinniśmy wybrać projekty, które sami uważamy za najbardziej unikatowe. Wspólnym mianownikiem wszystkich powinien być profesjonalizm i możliwość ukazania poprzez nie naszych kompetencji.

3. Poświadczenie autentyczności

Profesjonalne portfolio opatrzone jest odpowiednimi znakami wodnymi, które umożliwiają weryfikacje autentyczności prac. Dzięki nim potwierdzimy autentyczność projektów, które uznajemy za swoje i unikniemy niepotrzebnych komplikacji związanych z prawami autorskimi. Znaki te możemy umieścić sami bądź zastosować odpowiednią formułę bezpośrednio z prawodawstwa polskiego. Co więcej, możemy również zaznaczyć, iż życzymy sobie na powrót odzyskać ewentualne kopie i repliki prac.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.