Cechy dobrego specjalisty BHP

Specjalista BHP to osoba odpowiedzialna za przystosowania firmy i budynków do warunków pracy i specyfiki danej branży. Zwraca on uwagę przede wszystkim na zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom i maksymalnej higieny pracy z uwzględnieniem wszystkich czynników, które mogłyby wpłynąć na jej obniżenie. Specjalista BHP musi zatem posiadać wiedze z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, ale również umiejętności pomagające mu obiektywnie spojrzeć i ocenić warunki w konkretnej firmie.

Specjalista BHP i jego obowiązki

Osoba wykonująca ten zawód musi być świadoma bardzo dużej odpowiedzialności, jaka na niej spoczywa. To ona jest zobowiązana do oceny warunków pracy w firmie i stworzenia indywidualnego planu działania w celu dostosowania ich do aktualnych wymogów prawnych BHP. Taki plan musi uwzględniać również sposób, w jaki należy zapobiegać ewentualnym wypadkom, co jest ściśle związane z wyposażeniem budynku, ale też z przeszkoleniem pracowników.

Specjalista BHP przeprowadza zatem również szkolenia, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa pracy i ograniczenie ryzyka wystąpienia ewentualnych wypadków charakterystycznych dla danej firmy, branży. Ponadto podczas szkolenia zespół dowiaduje się, w jaki sposób powinien się zachować w chwili pojawienia się zagrożenia.

Specjalista BHP tworzy często wewnętrzne regulaminy dla firmy. Zatem nietrudno zauważyć, że zakres jego obowiązków jest bardzo szeroki. Musi wykazać się wiedzą, doświadczeniem, znajomością prawa, ale też dobrą komunikacją ze swoim klientem i zrozumieniem jego i jego oczekiwań.

Dobry specjalista BHP, czyli jaki?

Od specjalisty BHP wymaga się wykształcenia wyższego, najlepiej kierunkowego. Musi ponadto posiadać stosowne uprawnienia zgodne z regulacjami prawnymi. Doświadczenie w branży bardzo pomaga, jednak nie zawsze jest ono wymagane, chociaż mile widziane. Specjalista BHP powinien wykazywać się chęcią nieustannej nauki i wzbogacania swojej wiedzy. Musi znać aktualne przepisy BHP, które się zmieniają, a więc wiedza musi być na bieżąco aktualizowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.