Co powinna zawierać umowa leasingowa? Przeczytaj zanim podpiszesz

Leasing samochodowy to najczęściej wybierana przez polskich przedsiębiorców opcja finansowania samochodu. Zanim jednak będziemy mogli bez problemu korzystać z wybranego auta, na początku trzeba przebrnąć przez sporo formalności w firmie leasingowej. Przede wszystkim, bardzo dokładnie należy przeczytać umowę leasingową, która reguluje wszystkie możliwe kwestie zarówno po stronie leasingobiorcy, jak i leasingodawcy.

 

Choć umowa leasingowa pod względem podstawowych zasad jest zawsze dosyć podobna, w różnych firmach szczegółowe warunki leasingu mogą nieco się różnić. Owszem, leasing jest doskonałym rozwiązaniem, jeśli chodzi o finansowanie auta firmowego, nie zawsze tak się dzieje. Czasem niektóre umowy mają takie zapisy, które nie są do końca korzystne dla leasingobiorcy.

Im dokładniejsza umowa, tym lepiej

Przede wszystkim, należy pamiętać o tym, że kradzież czy zniszczenie samochodu to wydarzenie, za które odpowiada leasingobiorca, pomimo że fizycznie właścicielem jest ktoś inny. Owszem, najczęściej umową obwarowana jest wieloma zapisami dotyczącymi ubezpieczenia, jednak w praktyce często okazuje się, że w przypadku nieprzyjemnego zdarzenia losowego, jak wypadek czy kradzież, ubezpieczenie nie pokrywa całości szkód. A to oznacza, że leasingobiorca będzie musiał je pokryć z własnej kieszeni. W każdej umowie leasingowej powinny znaleźć się dokładne zapisy dotyczące tego, jak wysokie jest ubezpieczenie i w jakim zakresie szkód.

Leasingobiorca musi mieć bowiem szanse podjęcia świadomej decyzji, czy faktycznie jest zainteresowany taką opcją. Niestety, myślenie, że mi się akurat nic nie przytrafi, nie jest zbyt dobre. Może się bowiem okazać, że źle skonstruowana umowa leasingowa stanie się dla nas źródłem sporych problemów finansowych. W umowie leasingowej powinny również znajdować się wszystkie informacje dotyczące płatności – zarówno wysokość opłaty początkowej czy końcowej, jak i comiesięcznych rat. Podane być muszą również terminy płatności każdej raty oraz informacje na temat konsekwencji, jeśli będziemy opóźniać się z płatnością.

Leasing to nie jedyna możliwość

Leasing jak widać ma nie tylko jasne, ale również ciemne strony. Dlatego też warto dobrze przemyśleć, czy faktycznie umowa leasingowa jest jedynym słusznym rozwiązaniem. Okazuje się bowiem, że można mieć pod ręką dobry i sprawny samochód nie dzięki leasingowi, a dzięki wypożyczalni. A wypożyczalni jest tak wiele, że każdy bez problemu znajdzie takie miejsce, które będzie odpowiadało jego oczekiwaniom czy możliwościom finansowym. Na https://wynajemdlugoterminowyaut.pl/ można znaleźć wiele doskonałej klasy samochodów, które przeznaczone są zarówno do jazdy po mieście, jak i do podróży na większych dystansach. Eleganckie, wygodne i komfortowe samochody to doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy na jakości podróży oraz na tym, by efektowne auto mieć zawsze pod ręką. Umowa najmu długoterminowego jest korzystna także pod względem finansowym – najem na długi okres kosztuje zdecydowanie mniej niż wynajmowanie samochodu na doby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.