Co to jest mobbing?

Coraz częściej mówi się dzisiaj o problemach związanych z mobbingiem w miejscu pracy. Często dochodzi do rozstrzygnięć sądowych, choć nadal wielu pracodawców stara się unikać tego problemu i woli udawać, że nic wielkiego się nie dzieje. Co gorsza, niektórzy z pracowników w ogóle nie mają świadomości mobbingu i sami odchodzą z pracy.

Mobbing

To nic innego jak nękanie lub zastraszanie pracownika. Objawia się pomijaniem go przy awansach, stałą krytyką pracy czy niekorzystnym wyróżnianiem na tle innych pracowników w zespole. Mobberem najczęściej jest przełożony, ale równie często do wyśmiewania czy zastraszania dołączają się inni współpracownicy, znajdując sobie po prostu kozła ofiarnego. O mobbingu możemy mówić wówczas, gdy wszelkie działania są prowadzone w sposób systematyczny i długotrwały.

Przejawy mobbingu

To naprawdę wiele sytuacji, od tych nieco łagodniejszych form, w których przełożony nieustannie wytyka nam naszą nieudolność przez zachowania seksistowskie aż po molestowanie. Niedopuszczalne jest także zastraszanie pracownika, wydawanie mu poleceń niezgodnych z zasadami i straszenie go zwolnieniem z pracy w przypadku odmowy. Niestety takie zachowania najczęściej prowadzą do poszukania innej oferty pracy i odejścia z firmy długotrwale nękanego pracownika. Problem w ten sposób nie znika, bo mobber zaczyna czuć się bezkarny i wyszukuje kolejną ofiarę, a praca w firmie staje się nie do zniesienia..

Co zrobić, kiedy jesteś ofiarą?

Przede wszystkim, nie poddawaj się i nie zaczynaj od poszukiwania innej posady na Pracuj.pl. Zapewne to najprostsze rozwiązanie, ale wówczas twój oprawca nie poniesie konsekwencji swoich działań. Jeśli mobberem jest twój bezpośredni przełożony, zacznij od zgłoszenia sprawy pracodawcy. Według prawa jest on zobowiązany do bronienia cię i interwencji. Jeśli oficjalne pismo, które przedstawisz, pozostanie bez odpowiedzi, zgłoś sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy. Zacznij zbierać dowody: nagrania, czy zdjęcia i udaj się do sądu pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.