Czas pracy – jak go weryfikować?

W coraz większej ilości przedsiębiorstw, zwłaszcza tych nastawionych na wydajność pracy pracowników stosuje się weryfikację czasu pracy pracownika. Nie mowa tu o monitoringu, chociaż może on być zaliczony do sposobów nadzorujących godziny pracy pracowników. Mowa tym razem o elektronicznych urządzeniach, które zostały stworzone właśnie po to, aby monitorować czas pracy pracowników.

Systemy są stosowane częściej w większych zakładach pracy, choć nie jest to regułą. Przyczyna jest bardzo prosta- efektywnie sprawdzać czas, w jakim pracują nasi pracownicy. Najdokładniejszymi urządzeniami, które to sprawdzają są urządzenia elektroniczne, dlatego coraz częściej wypierają standardowe listy obecności. Warto poznać najpopularniejsze z nich.

Karty magnetyczne

Karty magnetyczne­­­­­ ­­­­­­­­­­– najpopularniejszy, jeden z najwcześniej stosowanych i najłatwiejszy w obsłudze licznik czasu pracy pracownika. Do obsługi karty wymagany jest specjalny czytnik, który zapamiętuje dane lub odsyła je do podpiętego komputera. Każdy pracownik posiada przypisaną sobie kartę magnetyczną, co pozwala każdemu z nich na wygodne użytkowanie. System nie jest pozbawiony wad- kartę bez większego problemu może „odbić” inny pracownik, zapobiegając także spóźnieniom do pracy kolegów- współpracowników, tym samym fałszując realny czas spędzony w miejscu pracy.

Czytniki linii papilarnych

Dokładniejszym sposobem jest czytnik linii papilarnych. Tego systemu nie sposób już oszukać, nikt bowiem nie posiada takich samych linii papilarnych. Dla wszystkich pracowników przewidziane jest jedno urządzenie, w które zapisuje się odcisk- najczęściej palca- każdego z pracowników. Tylko po jego odczytaniu pracownik zostaje wpuszczony do miejsca pracy, a czas jego przyjścia do pracy zostaje zapisany.

Bramki

Dość częstym rozwiązaniem są również specjalne bramki. Kojarzą się nam one najczęściej z urzędami, chociażby sądem. Faktycznie, oprócz nadzorowania czasu pracy, często wybierane są także do takich miejsc, gdzie liczy się bezpieczeństwo, a więc osoby wchodzące na teren danej instytucji nie tylko zostają odnotowane, o jakiej porze przyszły, ale również pod kątem na przykład niebezpiecznych przedmiotów.

Czytanie siatkówki oka

Bardziej zaawansowanym sposobem na nadzorowanie czasu pracy pracowników jest czytnik siatkówki oka. Raczej rzadko spotykany, jest zaliczany do jednych z bardziej dokładnych systemów monitorujących czas pracy. Sposób ten może znaleźć zastosowanie w przedsiębiorstwach, gdzie szczególną uwagę przykłada się do bezpieczeństwa firmy i danych, jakie się w niej znajdują, czyli chociażby w urzędach czy bankach.

Sposobów na monitorowanie czasu pracy pracowników jest więcej. Są one bardziej lub mniej dokładne. Ważne, aby pamiętać, że nie do wszystkich sposobów trzeba wykorzystywać urządzenia elektroniczne. Zanim podejmie się decyzję o wyborze sposobu na monitorowanie czasu pracy, warto wziąć pod uwagę kilka aspektów, które ułatwią nam wybór, między innymi ilość pracowników pracujących w firmie, wygodę wykorzystania czy dokładność. Warto również zapoznać się z ofertą firm zajmujących się montażem takich urządzeń, co z pewnością ułatwi naszą decyzję.

Pełny asortyment potrzebny do kontrolowania czasu pracy znajdziemy na stronie http://www.cardon.com.pl

2 komentarz dla wpisu: “Czas pracy – jak go weryfikować?

  • 10 listopada 2016 at 14:13
    Permalink

    Gdy praca wykonywana jest w biurze na komputerze, pomocne mogą być różne programy monitorujące aktywność na komputerze.

    Odpowiedz
  • 31 stycznia 2017 at 14:13
    Permalink

    Zastanawiam się jak weryfikować czas pracy w różnych hotelach gdzie praca jest praktycznie 24/h
    Wybieramy się z żoną tutaj https://www.europol.com.pl/chorwacja więc będę miał okazję spytać tamtejszych pracowników ;) Ot takie zboczenie zawodowe.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.