Zaćma – czego się spodziewać po tej chorobie?

Zaćma to stan oka, w którym soczewka zaczyna mętnieć i stopniowo się pogarsza. Zmętniała soczewka wpływa na widzenie i utrudnia widzenie, ponieważ oko nie może prawidłowo ustawić ostrości. Nie wiadomo, co konkretnie powoduje zaćmę. Wiadomo jednak, że białka w oku zaczynają gromadzić się wokół soczewki i zamieniają się w mętną soczewkę, aż usuwanie zaćmy warszawa staje się koniecznością.

W miarę postępu zaćmy rozmiar tego zamglonego obszaru może nadal rosnąć i stawać się większy. Ostatecznie widzenie może zostać całkowicie upośledzone, powodując ślepotę oka. Jednak ślepotę można skorygować, usuwając zaćmę za pomocą laserowej chirurgii zaćmy.

Istnieje również kilka rodzajów schorzeń i nawyków osobistych, które mogą zwiększać ryzyko zaćmy.

Obejmują one:

-Palenie tytoniu i marihuany
-Wysokie ciśnienie krwi
-Cukrzyca
-Historia rodzinna
-Alkoholizm
-Otyłość
-Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV
-Leki kortykosteroidowe
-Leki statynowe i cholesterolowe
-Krótkowzroczność
-Poprzedni uraz oka
-Przedłużona terapia zastępcza hormonem steroidowym

Rodzaje zaćmy

Istnieją trzy rodzaje zaćmy, które mogą wpływać na wzrok:

Zaćma podtorebkowa: Te zaćmy są powszechne u osób z cukrzycą lub przyjmujących leki steroidowe przez dłuższy czas. Zaczynają się z tyłu soczewki i szybko rosną. Zmiany widzenia mogą zacząć pojawiać się po kilku miesiącach.

Zaćma korowa: ten rodzaj zaćmy zaczyna się w zewnętrznej części soczewki i stopniowo rośnie do wewnątrz. Pochmurna część soczewki wygląda prawie jak szprychy koła, gdy staje się większy. Ostatecznie problemy z widzeniem zarówno dalekowzrocznym, jak i krótkowzrocznym staną się zauważalne.

Zaćma jądrowa: zaćma tego typu zaczyna tworzyć się w jądrze soczewki i rozrastać się na zewnątrz. Zaćma jądrowa to najczęstszy rodzaj zaćmy związanej z wiekiem. Wraz z rozwojem zaćmy zauważysz, że twoje widzenie do bliży poprawia się, ale jest to tylko tymczasowe.

Leczenie zaćmy

W przeszłości metoda stosowana w leczeniu zaćmy polegała na użyciu narzędzi chirurgicznych w celu wykonania nacięcia w oku, usunięcia zmętniałej soczewki i zastąpienia jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Zabieg jest stosunkowo bezpieczny i skuteczny w usuwaniu zaćmy. Jednak może mieć dłuższy czas powrotu do zdrowia w porównaniu do laserowej chirurgii zaćmy.
Chirurgia laserowa wykorzystuje laser femtosekundowy do wykonania nacięć niezbędnych do usunięcia zmętniałej soczewki. Nacięcia są bardzo precyzyjne i ułatwiają usuwanie. Powoduje to szybszy okres rekonwalescencji po operacji.

Innym rodzajem zaawansowanej chirurgii laserowej jest bezkroplowa operacja zaćmy. Pacjenci nie są już zobowiązani do stosowania pooperacyjnych kropli do oczu po operacji zaćmy. Zamiast tego do oka wprowadza się steroidy i antybiotyki w tym samym czasie, gdy wprowadza się nową soczewkę wewnątrzgałkową. Chirurgia bez kropli może zmniejszyć ryzyko infekcji i obrzęku po operacji. Wykwalifikowany lekarz z pewnością podpowie, która opcja leczenia i usuwania zaćmy w danym wypadku będzie najbardziej odpowiednia.

Polecamy:
Dyktafony z górnej półki
odtrucie alkoholowe warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.