Czy grozi nam Polska fala emigracji zarobkowej do USA?

Żyjemy w czasach, w których możemy przekraczać granice wielu krajów na całym świecie. Przeprowadzka do Stanów Zjednoczonych nadal wymaga posiadania wizy, choć jej otrzymanie jest prostsze niż jeszcze kilka lat temu dzięki wciąż wprowadzanym nowym sposobom. Korzysta z tego wielu Polaków, którzy porzucają swoje dotychczasowe życie i zaczynają wszystko od nowa za Atlantykiem. Czy jest to zjawisko, które będzie się pogłębiać?

Polonia w Stanach Zjednoczonych

Żaden inny kraj na świecie nie może pochwalić się tak liczną Polonią, jak właśnie USA. Według ostatnich szacunków, mieszka tam ponad 10 milionów obywateli polskiego pochodzenia.

Aż ponad milion Polaków zamieszkuje Nowy Jork. Kolejne największe stany pod względem liczby przedstawicieli naszego kraju to Illinois i Michigan. Z kolei najpopularniejszym wśród Polaków miastem jest Chicago. Łącznie stanowimy ponad 3 % ludności całego państwa.

Przyczyny emigracji do Ameryki Północnej

Największa fala emigracji Polaków do krajów europejskich następowała w okresie od 2004 do 2007 roku, kiedy zostały dla nas otwarte unijne rynki pracy. Od kilku lat skala wyjazdów plasuje się bardzo zbliżonym poziomie. Patrząc na wyniki z ostatniego roku, możemy dostrzec lekki wzrost. W przypadku Stanów Zjednoczonych częstotliwość emigracji nie ulega większym zmianom i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie nastąpiło nagłe odwrócenie tendencji.

Ponad 3/4 osób opuszczających terytorium naszego kraju wylatuje do Stanów w celach zarobkowych. Na dalszych miejscach powodów emigracji znajdują się sprawy rodzinne oraz podjęcie zagranicznej edukacji. Niespełna 0,5 % Polaków udało się do USA w celach leczenia i rehabilitacji.

Spora popularność emigracji zarobkowej

Nie ulega wątpliwości, że głównymi przyczynami emigracji Polaków są: znalezienie dobrze płatnej pracy lub rozkręcenie działalności gospodarczej.

Stany Zjednoczone zapewniają ogromne możliwości zarobkowe dzięki transatlantyckiemu partnerstwu gospodarczemu zawartego pomiędzy USA a Unią Europejską. Bardzo rozwinięta gospodarka oraz szeroka dostępność sektorów rynkowych, które tylko czekają na wsparcie ze strony inwestorów, mogą okazać się strzałem w dziesiątkę dla naszego przedsiębiorstwa. Wciąż panuje zapotrzebowanie na fachowców i specjalistów. Licznie poszukiwani są też informatycy oraz twórcy oprogramowań i aplikacji, a także eksperci z dziedzin ścisłych.

Nasz początkowy kapitał może okazać się niewystarczający, dlatego powinniśmy starać się o uzyskanie ulg podatkowych oraz grant na rozwój działalności. Bardzo istotna jest dokładna strategia działania poparta biznesplanem. Nie należy jednak poddawać się na samym starcie. Liczy się konsekwentny rozwój, pozyskiwanie partnerów biznesowych i skuteczne reklamowanie swych usług (źródło: www.firmausa.pl).

Założenie firmy jest możliwe zarówno wtedy, kiedy otrzymamy zieloną kartę, jak i tymczasową wizę. W drugim przypadku wystarczy uruchomić działalność gospodarczą w Stanach Zjednoczonych, a następnie zajmować się nią zdalnie, załatwiając wszystkie formalności i kwestie prawne w Polsce.

Jeden komentarz dla wpisu: “Czy grozi nam Polska fala emigracji zarobkowej do USA?

  • 3 lipca 2017 at 04:22
    Permalink

    Nie sądzę, aby Polacy masowo wyjeżdżali do USA. To nie te czasy kiedy różnice były ogromne. Ja do USA jeżdżę ale tylko w celach turystycznych zawsze jak jest promocja Airbnb. A pracuję normalnie, tu w kraju.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.