Czy każdy coach pomoże Ci z uzależnieniem? Jak sprawdzić, czy robisz postępy w terapii?
Coaching jest w ostatnich czasach bardzo popularny szczególnie w środowisku biznesowym. Po tego rodzaju usługi sięgają osoby, które chcą zmienić swoje życie, poszukują motywacji i sposobów na radzenie sobie z różnymi codziennymi problemami. Coaching jest również czasem przydatny jako sposób leczenia uzależnień, jednak warto potraktować go jako uzupełnienie terapii, a nie jako jej główny nurt.
Metody pracy coacha są nieco inne niż psychoterapeutów czy terapeutów od uzależnień. Aby zostać coachem, nie trzeba również mieć aż takich kwalifikacji czy doświadczenia zawodowego. Niestety, z tego też względu coachami często zostają osoby, które nie do końca znają się na swojej pracy i nie zawsze mają pozytywny wpływ na swoich klientów. Jeśli już chcemy skorzystać z pomocy profesjonalnego coacha, warto go szukać w sprawdzonym i renomowanym ośrodku świadczącym usługi poradnictwa psychologicznego. Doświadczony coach Ars Vitae to gwarancja najwyższej jakości usług. Pacjent może mieć bowiem pewność, że trafił do dobrego specjalisty. Nie należy natomiast korzystać z usług osób przypadkowych, które reklamują się w wielu miejscach, podają ofertę i stawki, natomiast niewiele są w stanie powiedzieć o swoim doświadczeniu zawodowym, wykształceniu czy kwalifikacjach.
Najpierw profesjonalna terapia, później dopiero coaching
Coaching w leczeniu uzależnień może mieć dobre działanie wzmacniające, trzeba jednak pamiętać, że coach nie jest terapeutą uzależnień i nie do niego należy skierować pierwsze kroki w momencie, gdy chcemy poradzić sobie z jakimkolwiek nałogiem. Bez względu na rodzaj uzależnienia, pierwszym wyborem zawsze powinien być terapeuta uzależnień pracujący w specjalistycznym ośrodku. Taki specjalista doskonale zna się na swojej pracy i wie, w jaki sposób poprowadzić swojego pacjenta na drodze wychodzenia z uzależnienia. Coaching można natomiast potraktować jako dodatkową motywację, która wesprze działanie terapeutyczne i przyniesie nowe korzyści dla osoby walczącej z nałogiem.
Coaching jako dodatkowe wsparcie w wychodzeniu z uzależnienia
Coaching w odróżnieniu od typowej terapii nie polega na przepracowywaniu trudnych doświadczeń ani nie pokazuje dróg wyjścia z nałogu czy walki z różnymi nawrotami i różnymi innymi sytuacjami, które pojawiają się podczas terapii. Natomiast ma duże znaczenie motywacyjne i pomaga budować silna jednostkę o dużym poczuciu własnej wartości. Trzeba jednak pamiętać, że coaching to usługi najczęściej płatne, dlatego nie każdy może sobie pozwolić na właśnie taką drogę rozwoju. Nie ma żadnych poradni, w których można skorzystać z bezpłatnych usług i porad coacha. Jeśli natomiast ktoś ma wolna gotówkę, a jednocześnie chce poświęcić nieco czasu nie tylko na walkę z nałogiem, ale również na budowanie stabilnych podstaw swojego przyszłego życia, korzystanie z usług coacha to bardzo dobry pomysł. Już po pierwszym spotkaniu z pewnością wyjdzie się z dużą dawką pozytywnej energii.