Czy można osiwieć w jedną noc? O stresie i włosach z naukowego (i historycznego) punktu widzenia
Siwizna spowodowana stresem – jest to powszechna opowieść, nawet podobno przydarzyła się Marii Antoninie, ale jak to zwykle bywa – nawet teraz w XXI wieku w kwestiach urodowo-zdrowotnych trudno jest dotrzeć do źródła problemu.
Siwizna spowodowana stresem: studium przypadku
W 1982 roku pilot o imieniu Kapitan Eric Moody był gotowy na spokojny nocny lot z Kuala Lumpur do Perth. Niebo było czyste, a załoga szczęśliwa, ponieważ tej nocy mieli trochę luźniej w obowiązkach. Ale kiedy lecieli nad Jawą, silnik zawiódł. A potem jeszcze jeden i kolejny. Kilka minut później nie było już pracujących silników. Swoim spokojnym głosem pilota Moody ogłosił: “Dobry wieczór panie i panowie, to mówi wasz kapitan. Mamy mały problem. Wszystkie cztery silniki zatrzymały się. Robimy wszystko, aby je znowu odpalić. Ufam, że nie odczuwacie zbyt wielkiego niepokoju. ”
Eric Moody również nie wykazywał żadnych oznak przerażenia, kiedy udało mu się dokonać awaryjnego lądowania na lotnisku w Dżakarcie – później odkrył, że pióropusz popiołu z wulkanu uszkodził wszystkie cztery silniki. Ale w ciągu sześciu miesięcy od incydentu zauważył, że czubek jego głowy stał się siwy. W ciągu roku reszta jego włosów już wyglądała w ten sposób.
Kapitan Moody nie jest sam. To samo przydarzyło się wielu postaciom historycznym, ale w znacznie krótszym czasie. Kiedy królowa francuska, Maria Antonina została poprowadzona na gilotynę w wieku 37 lat, jej włosy miały być posiwieć w całości poprzedniej nocy, w oczekiwaniu na jej egzekucję. Angielski adwokat Sir Thomas More, który został później kanonizowany, został stracony w Tower of London w 1535 roku, a jego włosy podobno stały się białe przed śmiercią.
To są dobre historie, ale czy są one naukowo możliwe? Czy włosy naprawdę mogą stać się siwe w ciągu jednej nocy? Czy istnieje proces fizjologiczny, dzięki któremu ekstremalne stresy mogą spowodować zmianę koloru włosów tak szybko?
Nagła strata
Włosy uzyskują swój kolor za pomocą dwóch rodzajów pigmentu melaniny – eumelaniny, która określa, jak ciemne są włosy, oraz feomelaniny. Wraz z wiekiem komórki w mieszku włosowym przestają wytwarzać te pigmenty, a powstałe włosy są bezbarwne. Ostatecznie ogólny efekt kombinacji włosów kolorowych i bezbarwnych, szczególnie u osób o ciemnych włosach to kolor szary.
Proces ten nie jest dobrze zrozumiany. Jedno z badań wykazało, że włosy w naturalny sposób przechodzą przez tę samą substancję chemiczną używaną do wybielania włosów kosmetycznie. Pomysł zaproponowany w badaniach na myszach polega na tym, że komórki wytwarzające melaninę wytwarzają nadtlenek wodoru, który jest zwykle rozkładany przez enzym zwany katalazą. Jednak produkcja enzymu spada wraz z wiekiem, a nagromadzenie nadtlenku wodoru blokuje produkcję melaniny.
Nagłe osiwienie – najlepszym wytłumaczeniem tego nie jest to, że włosy zmieniają kolor, ale że wypadają z głowy pigmentowane włosy. Stan ten powoduje nagłe wypadnięcie włosów, co powoduje powstawanie łysych plam. Uważa się, że jest to spowodowane reakcją autoimmunologiczną, w której system obronny organizmu sam się włącza. Masz siwe włosy i chcesz coś z nimi zrobić? Zajrzyj tutaj: https://gr-7.eu/aktualnosci/7,jak-zamaskowac-i-zatuszowac-siwe-wlosy
[TB]