Czy poszukiwanie pracy przez urzędy pracy ma jeszcze sens?

Bezrobocie utrzymuje się niezmiennie na wysokim poziomie i nic nie wskazuje na to, żeby ta sytuacja uległa jakiejś poważnej zmianie w nadchodzącej przyszłości. Konkurencja na rynku pracy także nie słabnie. Dlatego warto poznać skuteczne sposoby poszukiwania pracy.

Nadal wiele osób, które nie mają zatrudnienia, udaje się do Urzędu Pracy, licząc na to, że uda im się w ten sposób znaleźć pracę. Chociaż według oficjalnych danych skuteczność Urzędów Pracy wygląda dosyć przyzwoicie, jednak rzeczywistość nie wygląda tak różowo. Przede wszystkim oficjalne statystyki wykorzystywane do obliczania skuteczności urządów, biorą pod uwagę jedynie fakt, że bezrobotny znalazł pracę. Nikt jednak nie sprawdza dalszych losów takiej osoby, np. jak długo tą pracę utrzymała.

Niestety w Urzędach Pracy brakuje ciekawych ofert. Propozycje szkoleń są zazwyczaj mało atrakcyjne. Staże proponowane w urzędach nie dają gwarancji zatrudnienia i nie są rozwiązaniem dla osób, które potrzebują normalnej wypłaty.

Ponieważ urzędy są nieskuteczne i nie potrafią udzielić pomocy osobom bezrobotnym, pojawia się pytanie jak skutecznie szukać zatrudnienia? Dla wielu osób nadal standardowym rozwiązaniem jest przeglądanie ogłoszeń w gazetach. Jest to na pewno metoda na znalezienie różnych ofert, jednak trzeba pamiętać, że prasa drukowana z roku na rok traci popularność i czytelników.

Najskuteczniejszy sposób szukania pracy w tej chwili to korzystanie z Internetu. Co daje takie rozwiązanie? Przede wszystkim dostęp do ogromnej ilości różnych ogłoszeń oraz możliwość szybkiego i prostego przeszukiwania ofert. Zdecydowana większość firm, które planują rekrutację pracowników, szuka ich właśnie za pośrednictwem sieci, ponieważ daje im to możliwość dotarcia do dużej ilości osób.

Trzeba także pamiętać, że Internet daje dużo więcej możliwości niż tylko samo oglądanie ogłoszeń. Warto przede wszystkim zainteresować się aktywnym poszukiwaniem pracy i zainwestować we własną inicjatywę. W sieci można znaleźć np. fora branżowe, które gromadzą osoby działające w konkretnym obszarze. Dzięki aktywności w takich miejscach można zaprezentować swoją wiedzę i zdobyć znajomości.

Nie trzeba również czekać aż pojawi się ogłoszenie o poszukiwaniu pracowników. Można poszukać firm, w których chce się pracować i sprawdzić na ich stronach, czy nie prowadzą naboru. Nawet jeśli aktualnie nie ma rekrutacji – nic nie szkodzi i tak warto wysłać im swoje CV.

Co więcej, nie trzeba wcale czekać z poszukiwaniem nowego stanowiska, aż straci się poprzednie. Zawsze warto rozglądać się za nowymi, ciekawymi propozycjami pracy. Dzięki temu można znaleźć stanowiska, które będą związane z lepszym wynagrodzeniem lub pozwolą na rozwój zawodowych i zdobycie nowych kwalifikacji.

Internet daje więc nie tylko dostęp do ogromnej ilości ogłoszeń, ale także szansę na aktywność i dużo więcej możliwości zdobycia kontaktów i zainteresowania potencjalnych pracodawców swoją osobą. Niestety jest to potencjał, z którego wiele osób po prostu nie zdaje sobie sprawy, a także nie potrafi wykorzystać. Wśród bezrobotnych niestety dominuje bierna postawa, która zazwyczaj nie przynosi najlepszych rezultatów.

Kolejny problem to także fakt, że wiele osób, które mają problemy ze znalezieniem pracy, nie ma także zbyt dużych umiejętności korzystania z Internetu. Dotyczy to ludzi z niskim wykształcenie, a także starszych. Używanie nowoczesnych technologii zazwyczaj sprawia spore problemy takim ludziom, co staje się dla nich kolejną przeszkodą w zdobyciu pracy.

W takiej sytuacji, zamiast tracić czas na wędrówki do Urzędu Pracy lub kolejne mało skuteczne szkolenia, warto zainwestować w podniesienie umiejętności korzystania z komputera. To proste rozwiązanie, które pozwoli na znaczne zwiększenie szans na znalezienie pracy. Jednocześnie sprawna obsługa komputera będzie na pewno korzystna z punktu widzenia pracodawcy. Dzięki korzystaniu z Internetu można zyskać dostęp do ogromnej ilości ofert pracy, co znacznie zwiększa szanse na powodzenie poszukiwań pracy.

Szukać pracy mogą Państwo również, a może i w szczególności po przez serwisy pracy np. takie jak ten – polecamy!

Jeden komentarz dla wpisu: “Czy poszukiwanie pracy przez urzędy pracy ma jeszcze sens?

  • 24 lipca 2015 at 06:55
    Permalink

    Szukanie pracy w PUPach nigdy nie miało sensu i mieć nie będzie. PUPy to miejsce gdzie można nabyć zaświadczenie do pobierania zasiłku a potem spokojnie udać się w na miejsce pracy na czarno.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.