Czy pracodawca zobowiązany jest zapewnić nam transport do miejsca pracy?
Podejmując zatrudnienie w konkretnym miejscu pracy decydujemy się na wykonywanie zawodowych obowiązków, natomiast przełożony jest zobowiązany zapewnić warunki do prawidłowego wykonywania swoich obowiązków. Szczegóły związane z pracą są oczywiście określone w umowie o pracę, jednak warto zadbać o kilka istotnych szczegółów, które są ważne niezależnie od branży, w której będzie wykonywana praca. Sprawdźmy więc, o co pracodawca powinien zadbać, przyglądając się w szczególności zagadnieniom związanym z dojazdem do pracy.
Praca w miejscu pracy
Najczęściej jest tak, że pracodawca w umowie określa miejsce pracy, którym najczęściej jest siedziba przedsiębiorstwa. W takim przypadku pracodawca nie ma obowiązku zapewniać swoim podwładnym środka transportu, a dojazd do pracy pozostaje w gestii pracowników. Istnieją jednak branże, w których praca wykonywana jest w miejscach innych niż wspomniana siedziba firmy, dotyczy to chociażby branży budowlanej czy też usługowej, w której część usług, jak chociażby naprawy wykonywana jest bezpośrednio na miejscu zamówienia usługi, czyli u klienta. W takim przypadku pracodawca ma obowiązek zapewnienia swoim pracownikom możliwość dojazdu na miejsce pracy.
Co z samochodami służbowymi?
Część z branż umożliwia swoim pracownikom korzystanie z samochodu służbowego. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku, kiedy praca polega w głównej mierze na przemieszczaniu się i transporcie. Zasady mówiące o użytkowaniu samochodu służbowego są jednak dość precyzyjnie określone i mają zapobiec nadużywaniu samochodów służbowych w celach innych niż służbowe. Samo przedsiębiorstwo dba o firmowe samochody, umożliwiające pracę swoim pracownikom, dbając jednocześnie o zapewnienie dobrego stanu pojazdów.
Inne rozwiązania transportowe
Duże firmy zatrudniające większe ilości osób lub zlokalizowane w miejscach utrudniających swobodny dojazd do pracy, na przykład w strefach przemysłowych miast organizują własny dojazd do pracy. Przedsiębiorstwo korzysta wówczas z wynajętych specjalnie do tego celu busów, które zajmują się transportem tylko i wyłącznie pracowników konkretnej firmy. Takie rozwiązanie jest z pewnością dużym ułatwieniem zarówno dla pracowników, jak i dla przedsiębiorców.
Co o warunkach pracy?
Chociaż umowa o pracę reguluje wszystkie kwestie związane z wykonywaniem zawodowych obowiązków, to istnieją jeszcze kwestie budzące wątpliwość, które nie zostały rozwiązane w umowie o pracę. Na szczęście na straży stoi Kodeks Pracy, który dość szczegółowo omawia wszystkie kwestie związane bezpośrednio z zatrudnieniem. Chcąc rozwiać wątpliwości związane z samą pracą warto jest również udać się do przełożonego, który z pewnością rozwieje wszystkie nasze wątpliwości. Szukając odpowiedzi na pytania związane z pracą warto pamiętać, że pracownik ma wiele możliwości znalezienia interesujących dla siebie informacji, dzięki temu zna nie tylko zakres swoich obowiązków, ale również wie, jakie prawa mu przysługują oraz na jakie dodatkowe profity może liczyć.
Źródło: Lublin wypożyczalnia samochodów
U nas w firmie szef dopłaca nam tylko do biletów autobusowych i tyle :/ Zawsze to coś ale ja i tak jeżdżę autem ponieważ mam dość daleko. Raz tylko jak miałem stłuczkę w zimie to szef załatwił mi wynajem z oc sprawcy samochodu na czas naprawy ale tak to sam sobie muszę jakoś radzić.