Czy produkcja futer naturalnych jest zgodna z zasadami etyki?

Wiele czynników wpływa na to, czy dany wybór ubrań można uznać za etyczny lub moralnie dopuszczalny. Obejmują one:

  • wpływ na środowisko związany z produkcją surowców, wytwarzaniem i ewentualną likwidacją produktu;

  • warunki pracy ludzi zaangażowanych we wszystkie fazy produkcji;

  • podział korzyści (np. tak zwany sprawiedliwy handel).

W przypadku futra i innych produktów pochodzenia zwierzęcego istnieją dodatkowe względy. Podczas gdy badania opinii publicznej wielokrotnie potwierdziły, że około 80% respondentów wierzy, że noszenie futer jest kwestią osobistego wyboru, badania wykazały również, że aby zabicie któregokolwiek zwierzęcia można uznać za etyczne lub moralnie dopuszczalne, jeśli następujące kryteria są spełnione:

  • Zrównoważone użytkowanie: przetrwanie gatunku nie powinno być zagrożone;

  • Dobrostan zwierząt: nie powinno się wyrządzać niepotrzebnego bólu ani okrucieństwa;

  • Ważne: Zwierzęta nie powinny być zabijane dla celów błahych;

  • Minimalne odpady: należy wykorzystać jak najwięcej zwierząt.

Dyskusja na temat tego, w jaki sposób handel futrem spełnia wszystkie oczywiście powinien mieć miejsce – tylko wtedy, gdy są spełnione cztery kryteria wyżej wymienione względem etycznego używania zwierząt jest to takim w istocie.

Czy zwierzęta są żywcem obdzierane ze skóry aby pozyskać futro?

Absolutnie nie! Jedynym “dowodem” tego często powtarzanego roszczenia jest przerażające wideo w Internecie. Wyprodukowane przez europejskie grupy aktywistów, pokazuje chińskiego wieśniaka okrutnie bijącego i skórującego azjatyckiego szopa, który jest wyraźnie żywy. Jest kilka argumentów przemawiających za tym, że ta szokująca scena została celowo upozorowana.

Oprócz oczywistego okrucieństwa, znacznie bezpieczniejsze i łatwiejsze jest eutanazjowanie zwierzęcia przed jego skórowaniem. Dlaczego więc ktoś miałby to robić? Dziwne jest również to, że to wideo – i tylko to wideo – było wielokrotnie pokazywane od czasu jego wydania w 2006 roku. Gdyby to była naprawdę powszechna praktyka, moglibyśmy zobaczyć wiele innych przykładów.

W rzeczywistości, kiedy to wideo pojawiło się po raz pierwszy, zażądano pełnego filmu – oraz informacji o tym, kiedy i gdzie doszło do incydentu – w celu przeprowadzenia pełnego dochodzenia. Te prośby pozostały bez odpowiedzi, dziwna reakcja ze strony grup, które twierdzą, że troszczą się o dobrostan zwierząt. Chyba, że ​​ktoś zapłaciłby za te okropne czyny zrobione przed kamerą, a czy wtedy prawdziwym celem było prowadzenie kampanii na rzecz praw zwierząt … czy zbieranie funduszy?

Oto zasadniczy powód, dla którego niedorzeczne jest twierdzenie, że zwierzęta są żywe: byłoby to całkowicie nieludzkie. Wbrew przekonaniu aktywistów, większość rolników jest dumna z tego, co robią; troszczą się o swoje zwierzęta i traktują je z szacunkiem. W końcu ich życie zależy od tych zwierząt, a jedynym sposobem na uzyskanie wysokiej jakości futra z norek i lisów, jest zapewnienie im doskonałego odżywiania i opieki. Kiedy ciężko pracujesz, aby opiekować się zwierzętami – siedem dni w tygodniu – na pewno nie chcesz, aby cierpiały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.