Czy rynek budowlany poszukuje do pracy osób niepełnosprawnych?
W przemyśle budowlanym osoby niepełnosprawne nie mogą być dyskryminowane – a pracodawcy mogą naprawdę dużo zyskać z oferowania pracy pracownikom o niepełnosprawności. Pracownicy o różnych umiejętnościach w budownictwie przynoszą korzyści, zatem dla osób niepełnosprawnych, praca w budownictwie może stanowić doskonały pomysł na karierę. Branża budowlana może naprawdę sporo zyskać na znacznej liczbie pracowników z niepełnosprawnością, którzy są dobrze wyszkoleni w tym, co robią – i często są bardzo lojalni wobec dobrego pracodawcy. Przyjrzyjmy się temu tematowi.
Szczera rozmowa
Czy osoba niepełnosprawna powinna poinformować szefa o tym fakcie? Jest to pytanie zadawane wielu osobom – zwłaszcza jeśli ich niepełnosprawność jest niewidoczna. Chociaż pracownik z niepełnosprawnością nie jest zobowiązany do ujawnienia swojej niepełnosprawności swojemu pracodawcy, jeśli tak zrobi zawsze jest ustawowo chroniony. Uniemożliwia to pracodawcy traktowania takiego pracownika w sposób mniej korzystny niż w odniesieniu do innych pracowników z jakiegokolwiek powodu związanego z ich niepełnosprawnością, chyba że istnieje takie uzasadnienie.
Warto też pamiętać, że jeśli pracodawca nie zdaje sobie sprawy z niepełnosprawności, nie będzie w stanie dokonać rozsądnych dostosowań, aby mieć pewność, że pracownicy niepełnosprawni nie są poważnie upośledzeni podczas wykonywania swoich obowiązków, co mogłoby wpłynąć na bezpieczeństwo w miejscu pracy.
Rozsądna korekta
W praktyce w branży budowlanej rozsądne dostosowanie warunków pracy do osób niepełnosprawnych może być bardzo proste, np. poprzez zapewnienie szczególnego rodzaju kontroli na maszynie. W kategoriach prawnych dostosowanie tego rodzaju może mieć na celu zapewnienie, że pracownik niepełnosprawny ma taki sam dostęp do wszystkiego, co jest zaangażowane w wykonywanie i utrzymywanie pracy jak w przypadku osoby nie niepełnosprawnej.
Pracodawca nie musi robić więcej niż to, co jest rozsądne i zależy to między innymi od wielkości i charakteru jego firmy. Zdrowie i bezpieczeństwo nie powinny być wykorzystywane jako usprawiedliwienie do dyskryminacji, nawet jeśli nie jest to zamierzone. Pracodawcy mogą potrzebować rozważyć realizacje każdego zadania, aby pracownikowi niepełnosprawnemu pozwolić wykonywać powierzoną mu pracę bezpiecznie. Dlatego też branża budowlana jest otwarta dla tego rodzaju pracowników, jednak pracodawcy oferujący takie stanowiska pracy winni wiedzieć jak najwięcej o zdrowiu i bezpieczeństwie osób niepełnosprawnych.
Poprawki dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa
Ocena ryzyka ma zasadnicze znaczenie w budownictwie, ale pracodawcy nie muszą przeprowadzać odrębnej oceny zagrożenia zdrowia i bezpieczeństwa dla pracownika niepełnosprawnego. Zamiast tego powinni dokładnie przeanalizować ocenę ryzyka, aby upewnić się, że obejmują one wszelkie zagrożenia, jakie mogą wystąpić dla tego pracownika i ich kolegów. Następnie mogą oni podjąć właściwe środki w celu zaradzenia wszelkim zagrożeniom. Chodzi tutaj np. o zapewnienie odpowiedniego alternatywnego wyposażenia.
Informacji na temat rynku pracy w budownictwie udzielił nam portal Lecadom.pl – budowa domu z keramzytu