Czy w CV warto wspominać o wykonywanej pracy “na czarno”?
Umiejętność napisania ciekawego i poprawnego Curriculum Vitae przez wielu ludzi uważane jest za sztukę. To, co zostanie przelane na jedną kartkę papieru spowoduje, czy zostanie się zaproszonym na rozmowę kwalifikacyjną, a w efekcie otrzyma wymarzoną posadę. Największy problem pojawia się, gdy doświadczenie zawodowe składa się również z tzw. “pracy na czarno”. Czy powinno się ją uwzględniać w CV i w jaki sposób?
Doświadczenie zawodowe
Praca bez umowy nie jest uwzględniana w stażu pracy, okresach składkowych czy prawie do dłuższego urlopu. To bezpośredni powód, dla którego większość osób uważa, że takie zajęcia nie powinny być brane pod uwagę również przy poszukiwaniach nowej pracy. Problem pojawia się zwłaszcza wśród osób młodych, dopiero zaczynających karierę zawodową. Praca “na czarno” jest często jedyną pozycją, która może zostać wymieniona w doświadczeniu. Najważniejsze jest jednak, jak bardzo wykonywane zajęcie jest powiązane z charakterem firmy, do której wysłana zostaje aplikacja. Jakie umiejętności zostały nabyte, które mogą być uznane za pożyteczne? Wszystkie te elementy warto zawrzeć w dokumencie. Rekruter przychylniej patrzy na kandydata, który posiada jakiekolwiek doświadczenie, choćby i nieudokumentowane, niż na osobę, która przez dłuższy okres czasu nie zajmowała się niczym.
Przerwa w stażu pracy
Weterani rynku pracy mają większy wybór. Bardzo rzadko zdarza się, by po kilkunastu latach pracy nie posiadać żadnego dokumentu, który to potwierdza. Pojawia się natomiast inna przeszkoda. Pracodawca czy rekruter dużą wagę przykładają do przerw w doświadczeniu zawodowym. O ile praca bez papierów trwała kilka miesięcy, można w łatwy sposób ją ukryć lub wytłumaczyć się bezrobociem w tym okresie. Sytuacja komplikuje się, gdy zatrudnienie w szarej strefie trwało kilkanaście miesięcy, a nawet kilka lat. Nikt nie uwierzy, że w tym czasie nie została podjęta działalność zarobkowa. Nie pozostaje nic innego, jak przyznać się do pracy “na czarno”. Ponieważ nie można jednak udokumentować ani sprawdzić prawdziwości takiego świadczenia, warto, żeby w CV skupić się na nabytych umiejętnościach, które mogą przydać się nowemu pracodawcy. Możliwość “ukrycia” działalności w szarej strefie wcale nie oznacza, żeby się do niej nie przyznawać. Jeśli doświadczenie nabyte w ten sposób realnie pomoże zwiększyć szansę na zatrudnienie, to nic nie stoi na przeszkodzie, by o nim opowiedzieć.
Szara strefa w CV
Kandydat, który decyduje się na zamieszczenie w CV doświadczenia z nieudokumentowanej pracy, nie powinien pisać wprost o tym fakcie. Najlepszą metodą jest pominąć po prostu nazwę firmy, a skupić się na obowiązkach i umiejętnościach, które zostały wtedy nabyte. Nawet w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, gdy rekruter spyta o ten punkt, nie wolno przekazywać danych poprzedniego pracodawcy. Są ku temu dwie przesłanki. Po pierwsze, może być to źle odebrane, jako brak lojalności wobec poprzedniego zatrudniającego. Drugim powodem jest niewiedza, gdzie te informacje tak na prawdę trafią. Całkiem nieświadomie możemy sprawić wiele nieprzyjemności osobom trzecim, zwłaszcza, jeżeli w poprzednim przedsiębiorstwie dalej są osoby pracujące “na czarno”.
Spojrzenie przedsiębiorcy
Większość przedsiębiorców jest świadoma sytuacji, która panuje na rynku pracy i nikogo nie zdziwi tak sformułowane CV. Najważniejsze są umiejętności przyszłego pracownika oraz obowiązki, które pełnił. Forma zatrudnienia jest czynnikiem drugorzędnym, który nie powinien decydować o otrzymaniu wymarzonej posady. Oczywiście, zdarzają się wyjątki. Kandydując na stanowisko w Urzędzie Skarbowym czy Urzędzie Pracy, raczej nie wskazane jest przyznawanie się do działalności w szarej strefie. Należy jednak podkreślić, że Curriculum Vitae jest dokumentem, który powinien być pisany indywidualnie, na potrzeby konkretnej oferty pracy. Tyczy się to wszystkich form zatrudnienia. Startując na stanowisko w branży IT, pracodawcy nie będzie interesować doświadczenie w roznoszeniu ulotek, bez znaczenia czy nastąpił oficjalny stosunek pracy, czy nie.