Czy woda w mojej firmie jest dobrej jakości? Dowiedz się jak sprawdzić czy to nie czas na jej uzdatnianie

Poniższe wskazówki pomogą właścicielom firm przy określeniu jakości użytkowanej w przedsiębiorstwie wody oraz – jeśli się okaże, że to konieczne – przy zakupie sprzętu do uzdatniania wody.

Badania wykazały, że około 60 procent firm korzysta już z systemu uzdatniania wody. Dzisiaj prawie każdy problem jakości wody (zarówno co do związanej z tym uciążliwości, jak i zdrowia) można ustalić, kupując odpowiedni sprzęt. Jednak właściciele firm mają problem w odniesieniu do przemysłowych systemów wodnych, bo często nie wiedzą zbyt wiele na temat procesów i sprzętu do uzdatniania wody, co czyni ich podatnymi na pozbawione skrupułów przedsiębiorstwa zajmujące się sprzedażą sprzętu do uzdatniania wody.

Zrozum problem jakości wody

Jeśli podejrzewasz, że masz w swojej firmie problem z wodą, upewnij się, że jej jakość została przetestowana przez certyfikowane laboratorium wodne. Lista certyfikowanych laboratoriów wodnych jest dostępna w sieci internetowej. Jeśli otrzymasz niepokojąc wyniki z certyfikowanego laboratorium wodnego to znak, że Twoje zdrowie i stan zdrowia twoich pracowników mogą być zagrożone. Inne badania wody mogą wskazywać na problem z wtórnym zanieczyszczeniem, takim jak wtedy gdy w wodzie jest obecne żelazo lub mangan. W takim przypadku zdrowie nie jest zagrożone, ale można wybrać instalację sprzętu do uzdatniania wody w celu zmniejszenia plam, smaków lub zapachów, które mogą powodować te zanieczyszczenia.

Skonsultuj się z niezależnymi ekspertami ds. jakości wody

Po zebraniu wyników testów z certyfikowanego laboratorium testującego wodę warto pomyśleć o wynikach od bezstronnych ekspertów ds. Jakości wody. W laboratorium testującym wodę lub w lokalnym mogą być dostępni niezależni eksperci. Mogą pomóc Ci rozwiązać problem.

Przeglądaj wszystkie alternatywy

Urządzenia do uzdatniania wody nie zawsze są najłatwiejszym lub najtańszym rozwiązaniem w celu wyeliminowania problemów z jakością wody. Inne opcje są zwykle również dostępne i powinny być zbadane przed podjęciem decyzji. W niektórych przypadkach może być najlepszym rozwiązaniem rozwinięcie alternatywnego źródła wody, np. nowej studni lub dostępu do wody deszczowej. Podłączenie do pobliskiej publicznej sieci wodociągowej może być także bardziej ekonomiczne, w dłuższej perspektywie, niż rozległe korzystanie z prywatnego dla twojej firmy zaopatrzenia w wodę. Jeśli można znaleźć źródło zanieczyszczeń, np. wadliwy układ septyczny, eliminacja zanieczyszczeń źródłowych jest opłacalnym rozwiązaniem. Prosta konserwacja, taka jak sprawdzenie studzienki w celu upewnienia się, że pokrywa jest szczelnie zamknięta może być również skutecznym rozwiązaniem wielu problemów bakteryjnych w firmowych wodociągach.

Dopasowanie do problemu

Kiedy zdecydujesz, że uzdatnianie wody jest najlepszym rozwiązaniem problemu, zapoznaj się z podstawowymi procesami uzdatniania wody i zanieczyszczeniami, które muszą zostać usunięte. Zostań wykwalifikowanym konsumentem i dowiedz się, które urządzenia rozwiążą Twój problem przed skontaktowaniem się z dostawcami usług.

Artykuł opracowano wspólnie z serwisem http://www.klarsan.pl – zajmującym się uzdatnianiem wody w zakładach produkcyjnych oraz gospodarstwach domowych.