Czy zaległe zobowiązania firmowe można spłacić z kredytu?

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z wieloma obowiązkami, przede wszystkim z regularnym pilnowaniem firmowych finansów. Często zdarza się jednak, że pomimo wielkich chęci, zobowiązania finansowe nawarstwiają się. Wtedy warto jak najszybciej szukać możliwości wyjścia z kryzysu, zanim obciążenie stanie się zbyt trudne do spłaty.

Zaległe zobowiązania firmowe to najczęściej nieopłacone składki, nieodprowadzone zaliczki na podatki lub nieopłacone faktury. Takie zadłużenie powoduje kiepską kondycję finansową firmy. Problem staje się poważny wtedy, gdy faktycznie nie dysponujemy środkami na spłatę. Gdzie szukać pomocy? Najlepszym rozwiązaniem będzie dopasowany do potrzeb kredyt na firmę.

Aby otrzymać kredyt, trzeba spełniać sporo warunków

Kredyty na firmę udzielane są przez większość banków, choć oczywiście w każdej instytucji finansowej inne są warunki uzyskania takiego kredytu czy oprocentowanie i koszty. Niektóre banki nie udzielają kredytów firmom, które znajdują się w kiepskiej kondycji finansowej, czyli mają wiele zaległych zadłużeń. Bardzo często jednym z wymagań przy wnioskowaniu o kredyt jest bowiem dostarczenie dokumentów, które poświadczają brak zaległości wobec urzędu skarbowego czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W innych bankach nawet zadłużone firmy mogą otrzymać kredyt, najczęściej jest on jednak udzielany pod hipotekę jakiejś nieruchomości lub przy wykorzystaniu innego zabezpieczenia. Kredyty dla firm mogą być różnego rodzaju, co ma też wpływ na to, w jaki sposób możemy je wykorzystać. Przykładowo – kredyty inwestycyjne można wykorzystać na rozwój przedsiębiorstwa, nie można natomiast uzyskanych w ten sposób środków wykorzystać na finansowanie bieżącej działalności czy spłatę zadłużeń. Na rynku kredytów dla firm funkcjonują jednak także zwykłe kredyty gotówkowe, z których środki można wykorzystać na dowolny cel, także na spłatę zadłużenia. Choć zadłużanie się na spłatę starych zobowiązań nie jest najlepszym rozwiązaniem, w sytuacji kryzysowej może to być jedyna możliwa opcja.

A może pożyczki pozabankowe?

Firmy, które potrzebują szybko dodatkowych środków na spłatę zobowiązań, mogą również skorzystać z oferty parabanków. Firmy pozabankowe, które do tej pory oferowały jedynie chwilówki od la 18, mają aktualnie w ofercie sporo produktów, wśród których coś dla siebie znajdą też osoby prowadzące własny biznes. Ciekawa opcją są pożyczki długoterminowe, które można rozłożyć nawet na kilkadziesiąt rat. Dzięki temu comiesięczna rata nie powinna nadmiernie obciążać finansów i jest realna do spłaty. Warto również sprawdzić ofertę firm pozabankowych przeznaczoną dla firm. Aktualnie już kilka parabanków oferuje pożyczki dla firm na dosyć wysokie kwoty.

To dobra opcja szczególnie dla tych przedsiębiorców, którym bank odmówił przyznania kredytu. Zanim jednak zdecydujemy się na jakikolwiek kredyt czy pożyczkę, warto dobrze przeanalizować aktualną sytuację finansową firmy i ocenić, czy spłata zobowiązania nie będzie powodowała kolejnych nawarstwiających się problemów finansowych. Jeśli firma jest w kiepskiej kondycji i zaczyna chylić się ku upadkowi, może się okazać, że żaden kredyt ani pożyczka nie uzdrowią złej sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.