Czym się różni umowa o pracę od umowy o dzieło?
Osoby, które nie posiadają dużego doświadczenia w pracy, zazwyczaj mają problemy z rozróżnieniem różnych form zatrudnienia, na przykład umowy o pracę i umowy o dzieło. Tymczasem te dwie formy różnią się między sobą w dużym stopniu i ma to spore znaczenie z punktu widzenia pracownika.
Przed podjęciem pracy na jakimś stanowisku trzeba sprawdzić kilka ważnych rzeczy, w tym wysokość wynagrodzenia, zakres wykonywanych obowiązków, ale także rodzaj umowy, która zostanie podpisana z pracodawcą, ponieważ od tego będzie zależało wiele różnych kwestii, na przykład składki opłacane przez pracodawcę.
Zgodnie z prawem obowiązującym w naszym kraju, jeśli pracownik wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, pod jego kierownictwem oraz w czasie i miejscu wyznaczonym przez niego, takie stosunek pracy powinien zawsze odbywać się na podstawie umowy o pracę. W takim przypadku niedozwolone jest zwieranie innych umów cywilnoprawnych między pracodawcą a pracownikiem. Jeśli praca jest świadczona na wymienionych wyżej warunkach, jednak pracownik wykonuje swoje obowiązki na podstawie innej umowy, można zwrócić się do sądu o tak zwane ustalenie istnienia stosunku pracy. W takim przypadku trzeba również pamiętać, że zgodnie z przepisami praca na podstawie umowy o dzieło nie jest uznawana za stosunek pracy.
Umowa o dzieło jest rozwiązaniem dozwolonym w określonych sytuacjach
W przypadku umowy o pracę celem jej zawarcia jest wykonywanie przez pracownika danej pracy. Umowa o dzieło natomiast dotyczy rezultatu, czyli wykonania konkretnych zadań. Kolejna ważna cecha tej umowy, to fakt, że praca wykonywana jest bez bezpośredniego kierownictwa pracodawcy, co więcej nie musi też zostać wykonana osobiście.
Bardzo ważną cechą umowy o dzieło jest fakt, że nie tworzy stosunku pracy. Dlatego do osób, które pracują na takiej zasadzie nie stosują się przepisy kodeksu pracy. Z tego powodu nie mają one między innymi urlopu lub na przykład dodatkowego wynagrodzenia za nadgodziny. Również wypowiedzenie w przypadku umowy o dzieło nie będzie się odbywało na zasadach, które zostały określone w Kodeksie pracy.
W przypadku umowy o dzieło pracownik nie jest zobowiązany do wykonywania pracy w konkretnym czasie lub miejscu. Jego jedynym zmartwieniem jest dostarczenie wykonanego dzieła, które jest przedmiotem umowy. Nie musi również usprawiedliwiać braku obecności w pracy lub dostarczać pracodawcy zwolnień lekarskich, jeżeli zachoruje. Pracownik ma możliwość samodzielnego dysponowania swoim czasem i jeżeli wykonał swoje obowiązki w stosunku do pracodawcy, może np. sam zdecydować o przerwie w pracy.
Korzyści płynące z umowy o pracę
Wiele osób preferuje pracę na umowę o pracę ze względu na różne korzyści, które daje pracownikom, między innymi opłacenie składek na ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne, ale także jasno określone zasady dotyczące urlopów lub wysokości wynagrodzenie oraz zasad, na których odbywa się wypowiedzenie pracy. Jednocześnie w przypadku niektórych zawodów i zajęć umowa o dzieło sprawdza się znacznie lepiej.
Osoby, które decydują się na pracę na umowę o dzieło zazwyczaj cenią sobie niezależność, którą daje taka forma zatrudnienia oraz możliwość swobodnego dysponowania swoim czasem. Często są to osoby, które wykonują prace dla wielu różnych pracodawców. Zaletą takiego rozwiązania jest również między innymi możliwość wykonywania swojej pracy w dowolnym miejscu, np. z domu.
Elastyczny czas pracy oraz większa niezależność to na pewno spore zalety związane z pracę na umowę o dzieło. Umowy tego typu kojarzą się często głównie z niskim wynagrodzeniem. Tymczasem wiele osób, które wybiera taką formę zatrudnianie nie narzeka na niskie dochody. Bardzo wiele zależy od wykonywanego zajęcia oraz kwalifikacji posiadanych przez taką osobę, ponieważ może ona przygotowywać dzieła, które mają dużą wartość i są wysoko cenione przez pracodawców. W takim przypadku nie musi ona raczej narzekać na wysokość zarobków i często jej wynagrodzenie może być wyższe od wypłat otrzymywanych przez osoby pracujące na umowę o pracę.
Zobacz także praca w domu – tak czy nie?