Czym zajmuje się miękki HR?

Każda firma posiada dział zarządzania zasobami ludzkimi, powszechnie nazywany departamentem HR. Wielkość tego działu w zdecydowanej większości przypadków zależna jest od wielkości samego przedsiębiorstwa. W małych firmach często osoby pracujące w departamencie ZZL zajmują się wieloma zadaniami – od kwestii związanych z zatrudnieniem, przez rozliczanie czasu pracy aż po bieżący rozwój już zatrudnionych pracowników. W większych firmach i korporacjach dział HR funkcjonuje jednak zgoła inaczej. Istnieje w nim wyraźny podział na HR twardy, który zajmuje się sprawami czysto kadrowymi i HR miękki, który zajmuje się rekrutacją i rozwojem. I to właśnie na HR miękkim dzisiaj się skupimy. Odpowiemy na pytania, czym dokładnie zajmuje się miękki HR i jak wygląda na co dzień jego funkcjonowanie.

Skąd podział na miękki i twardy HR?

Większość osób słysząc nazwę dział HR, automatycznie kojarzy go z rekrutacją. I oczywiście jest to prawda – osoby związane zawodowo z miękkim HR zajmują się pozyskiwaniem pracowników dla organizacji. Jednak jest to wyłącznie jedna z gałęzi, którą zajmuje się departament Zarządzania Zasobami Ludzkimi. Spektrum działania tego działu jest naprawdę bardzo szerokie. Dlatego podział na miękki i twardy HR jest konieczny.

Wyobraźmy sobie, że w gestii jednej osoby leży efektywna rekrutacja i selekcja pracowników, szkolenie dla całej kadry, redagowanie ogłoszeń rekrutacyjnych, rozliczanie czasu pracy zatrudnionych, naliczanie urlopów, naliczanie wynagrodzeń, przygotowywanie i zgłaszanie umów pracowników do ZUS i wiele innych zadań. Czy to możliwe? W teorii pewnie tak jednak w praktyce musiałaby być to osoba cechująca się wieloma, różnymi kompetencjami – zarówno komunikacyjnymi, jak i analitycznymi. Aby zminimalizować ryzyko błędów i poprawić funkcjonowanie działu HR stworzono podział na miękki i twardy HR.

Czym zajmują się osoby pracujące w miękkim HR?

Zadania i obowiązki osób w miękkim HR również są mocno różnorodne. Znajdziemy tu m.in. takie stanowiska jak specjalista ds. rozwoju, specjalista ds. rekrutacji, HR Business Parter, head hunter, specjalista ds. pozyskiwania talentów i wiele, wiele innych.

Generalnie rzecz ujmując miękki HR to dział, który zajmuje się pozyskiwaniem nowych pracowników, dbaniem o dobrą atmosferę w firmie i kulturę pracy oraz sprawami związanymi z jakością i efektywnością pracy. Osoby pracujące w tym departamencie pomagają w przygotowywaniu i przeprowadzaniu ocen pracowniczych – analizują, jakie kwestie dany pracownik powinien poprawić oraz wskazują talenty i mocne strony, za które powinien zostać doceniony. HRowcy są również niezbędni, aby wytyczyć ścieżki karier dla pracowników, wyłonić sukcesorów w organizacji czy przygotować badanie satysfakcji z pracy.

Ważną rolą specjalistów pracujących w miękkim HR jest również zapobieganie i łagodzenie konfliktów, które zdarzają się w każdej organizacji. Dzięki dobrej znajomości kadry HRowcy z łatwością diagnozują trudne sytuacje i pomagają w rozstrzyganiu sporów.

Miękki HR dba również o ciągły rozwój i motywowanie pracowników, przygotowując ciekawe oferty szkoleń i warsztatów. Takie kroki podejmowane są zazwyczaj po wcześniejszej analizie wyników ocen okresowych czy badań satysfakcji wśród pracowników.

Ogromnym i niesamowicie istotnym elementem pracy miękkiego HR jest także rekrutacja i selekcja pracowników. To dzięki tym specjalistom organizacja zatrudnia najlepszych ekspertów na rynku, którzy nieustannie podnoszą efektywność całej organizacji.

Organizacja, która chce mieć efektywny dział Zarządzania Zasobami Ludzkimi powinna zatrudnić osobnych ekspertów specjalizujących się w miękkim i twardym HR. Twardy HR jest ważny dla firmy – dzięki niemu każdy dostaje wynagrodzenie na czas, ma poprawnie naliczony wymiar urlopu i dobrze skonstruowaną umowę o pracę. Nie można jednak zapominać, że to właśnie praca miękkiego HR wpływa na dobrą atmosferę w organizacji, na wysoką wydajność pracowników i ich nastawienie do wykonywania obowiązków. Wszystkie te czynniki mają również ogromny wpływ na wskaźnik retencji pracowników. Zadowoleni i zmotywowani pracownicy nie będą chcieli rozwijać się poza organizacją, a to niezwykle istotne zwłaszcza w przypadku kluczowych talentów w firmie.

 

Pieczątki firmowe – wygodne rozwiązanie w twoim biurze
Zdjęcie do CV – czy jest wymagane? Jakie zrobić?
– Odwiedź również stronę wszywkaalkoholowaszczecin.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.